ABD’nin Yunanistan’a Sattığı Savunma ve Saldırı Silahları

0
5006

Yunan medyaları, ABD’nin Yunanistan ordusuna, çok sayıda savunma ve saldırı amaçlı silahları hibe etmeyi planladığını iddia etmişti. Yunan medyalarının bu iddialarını, ABD Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi yalanladı.

Anadolu Ajansı’na konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi, “İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) programı bir hibe değil satış programıdır ve Yunanistan bunun için kendi ulusal fonlarını kullanıyor.” dedi.

Bazı zamanlarda EDA kapsamında satılan malzemelerin yenilenmesine dair maliyetlerin, ABD’nin güvenlik yardımı programı kapsamında ABD tarafından karşılanabildiğini ifade eden yetkili, “Ama NATO ortaklarının genellikle böyle bir yardıma ihtiyaçları olmuyor.” dedi. ABD’nin tıpkı Türkiye ile olduğu gibi Yunanistan ile de güçlü bir Dış Askeri Satış programı olduğuna dikkati çeken yetkili, diğer NATO ortakları ile olduğu gibi ABD’nin İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemeleri programı kapsamında Yunanistan’a da malzeme verdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi, “Bu satış ve transferler, tıpkı Türkiye ve diğer bölgesel NATO müttefiklerimize yaptığımız satış ve transferler gibi NATO’nun ortak çalışabilirliğini, güney ve doğu Avrupa’daki ortak güvenliğimizi güçlendirmektedir.” diye konuştu.

ABD’nin Yunanistan’a Sattığı Savunma ve Saldırı Silahları Nelerdir ?

9 Adet AH-64D Apache Saldırı Helikopteri

50 Adet OH-58D Saldırı Helikopteri

350 adet M-2A2 Bradley Zırhlı Personel Taşıyıcı Paletli Tank

60 Adet M270 MLRS Paletli Roketatar

120 Adet M-109A5 Paletli Obüs Tipi Tank

Μ-198/M-119 Kısa Menzilli Top

HEMTT Mühimmat Taşıyıcı Araç

MRAP Zırhlı Personel Taşıyıcı Araç

Yunan medyası, ABD’nin Yunanistan ordusuna, 9 adet AH-64D Apache saldırı helikopteri, 50 adet OH-58D saldırı helikopteri, 350 adet M-2A2 zırhlı personel taşıyıcı paletli tank, 60 adet MLRS paletli roketatar, 120 adet M-109A5 paletli Obüs tipi tank, Μ-198/M-119 kısa menzilli top, HEMTT mühimmat taşıyıcı araç, MRAP zırhlı personel taşıyıcı araç hibe etmeyi planladığını iddia etmişti.