ABD: ‘’Türkiye Rus Uçağı Alırsa Yaptırım Uygularız’’

0
339

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Rus savaş uçaklarını tedarik etmesi durumunda yaptırım uygulayacaklarını söyledi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaş uçağı tedarikinde farklı alternatiflere yönelmenin mümkün olduğu yönündeki açıklamaları sonrasında değerlendirmelerde bulundu.

‘’Türkiye Rus Uçağı Alırsa Yaptırım Uygularız’’

Yunanistan merkezli Hellas Journal’dan bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi, Türkiye’nin Rus üretimi savaş uçaklarını satın alması durumunda ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Etme Yasası’ (CAATSA) yaptırımlarını uygulayabileceklerini belirtti.

Türkiye’nin köklü ve değerli bir NATO müttefiki olduğunu kaydeden yetkili, ‘’Bununla birlikte S-400’lerin satın alınması tüm müttefiklerin Varşova’daki 2016 NATO Zirvesi’nde Rus teçhizatlarına bağımlılığı azaltma taahhütlerine doğrudan aykırıdır.’’ dedi.

‘’Müttefiklerimiz Rus Silahı Satın Almaktan Kaçınmalı’’

Türkiye’ye ve ABD’nin bütün müttefiklerine seslenen ABD’li yetkili, ‘’Bütün müttefiklerimizi, Rusya’ya gelir ve nüfuz sağlayan S-400’ler de dahil olmak üzere Rus silahlarını satın almaktan kaçınmaya çağırıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Rus askeri teçhizatlarının satın alınmasıyla birlikte yaptırım tehdidinde bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ‘’Bu tür eylemler, halihazırda uygulanan yaptırımlardan ayrı olarak CAATSA yaptırımlarına tabi olabilir.’’ şekline konuştu.

‘’ABD Savaş Uçağı Vermezse Başka Ülkeden Satın Alırız’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satmaması durumunda, farklı ülkelerden savaş uçağı tedarik edilebileceğini duyurmuştu.

Geçtiğimiz gün konu üzerine açıklamada bulunan Erdoğan, ‘’Temenni ediyorum ki bu ilişkide Amerika bizi farklı yollara sevk etmesin. Yani farklı yollardan kastım, dünyada savaş uçaklarını satan yer sadece Amerika değil. İngiltere satıyor, Fransa satıyor, Rusya satıyor, her yerden bunu temin mümkün. Bunun için de bize sinyal çakanlar var.’’ diyerek ABD’ye tepki göstermişti.