ABD: Türkiye’nin ara buluculuk çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz

0
145
Sedat Önal ABD

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Girişimi konusundaki ara buluculuk çabalarını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Türkiye ve ABD’nin ikili ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla oluşturulan Türkiye-ABD Stratejik Mekanizma görüşmelerinin üçüncü toplantısı dün Washington’da düzenlendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizma görüşmelerinin üçüncü turu hakkın açıklama yaptı.

Toplantıya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman başkanlık etti.

Savunma alanında ortaklık derinleştirilecek

Toplantıda kapsamlı güvenlik, ekonomik ve toplumsal bağların gözden geçirildiği belirtilen açıklamada, tarafların barış ve istikrarı teşvik etme ve Türkiye-ABD savunma ortaklığını derinleştirme konusundaki taahhütlerinin yinelendiği kaydedildi.

Tarafların görüşmelerde ikili ticari ilişkilerdeki büyümeyi memnuniyetle karşıladığı ve her alanda ekonomik iş birliğini ilerletme konusundaki karşılıklı kararlılıklarını teyit ettikleri aktarıldı.

‘’Türkiye’nin aracılık çabası memnuniyet verici’’

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklama metninde, ‘’ABD, Türkiye’nin Ukrayna tarım ürünlerinin Karadeniz’den güvenli geçişi için İstanbul Karadeniz tahıl anlaşmasına aracılık etme çabalarını memnuniyetle karşıladı.’’ ifadeleri de yer aldı.

Açıklamada heyetlerin, Orta Doğu ve Afrika dahil olmak üzere çeşitli bölgelerde olası iş birliği yollarını araştırdığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

‘’Her iki taraf da bu ve diğer konularda devam eden sağlam, samimi alışverişleri memnuniyetle karşıladı ve gelecekte üst düzey ziyaretlerin devam etmesi konusunda anlaştılar.’’

‘’Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye, ABD-Türkiye Stratejik Mekanizma görüşmelerinin bir sonraki turunda ilerlemeyi gözden geçirmeyi ve yeni iş birliği alanlarını keşfetmeyi sabırsızlıkla bekliyor.’’

Askeri ilişkiler ve savunma iş birliği görüşüldü

Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması heyetler arası görüşmelerinin ardından Pentagon Siyasi Müsteşarı Colin Kahl ile bir araya geldi.

Konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘’Bakan Yardımcımız Sedat Önal ve Pentagon Siyasi Müsteşarı Colin Kahl ikili askeri ilişkiler, savunma işbirliği ve bölgesel konuları görüşmüşlerdir.’’ denildi.