ABD ve NATO’dan Türkiye-Yunanistan Açıklaması: ‘’Farklılıklar Diyalog Yoluyla Çözülmeli’’

0
110

ABD ve NATO, müşterek açıklamasında Türkiye-Yunanistan arasında yaşanan son gelişmeler değerlendirildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından yapılan ortak açıklamada, ‘’Farklılıklar var ancak yapıcı diyalog yoluyla çözülmeli’’ denildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO karargahında Kuzey Atlantik Konseyi toplantısına iştirak etti.

Düzenlenen ortak basın toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Blinken, Türkiye ve Yunanistan arasında son dönemlerde yükselen gerginliğe ilişkin, ‘’iki ülke de ABD’nin dostu ve önemli müttefikler. Farklılıkları var ancak yapıcı şekilde diyalog yoluyla çözülmeli’’ açıklamasında bulundu.

Bakan Blinken, Yunanistan ve Türkiye arasında geçmiş yıllarda da bu tarz gerginliklerin olduğunu anımsatarak, tekrardan yükselen tansiyonun geçmişte olduğunu gibi yeniden diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Farklılıklar Diplomatik Yollarla Çözülmeli

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Türkiye ve Yunanistan’ın NATO içerisinde çok değerli iki müttefik olduğunu belirterek, ‘’Aralarındaki farklılıkları elbette diplomatik yollarla çözmeliler. Bütün farklılıklarımıza rağmen ortak karar alıp birlikte hareket edebiliyoruz’’ dedi.

Stoltenberg diğer açıklamalarının yanı sıra, her iki ülkenin de NATO’ya farklı yollarla önemli katkılarda bulunduğunu söyledi ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki olası tehlikeli senaryoları önlemek için gerginliği düşürme mekanizması kurulduğunu hatırlattı.