Adalar (Ege) Denizi’nde Hidrografik Araştırmaları

0
737

Türkiye, Adalar (Ege) Denizi’nde hidrografik araştırmalar sebebiyle TCG Çeşme Gemisi için Navtex ilan etti. Navtex, TCG Çeşme Gemisi’nin 18 Şubat-2 Mart tarihleri arasında yürüteceği çalışmalar nedeniyle yayımlandı. Adalar (Ege) Denizi’ndeki hidrografik araştırma, yer altı ve yer üstündeki sularının oluşumu ve dağılımını ortaya koymaya ilişkin çalışmayı kapsıyor.

TCG Çeşme gemisi, 18 Şubat – 02 Mart tarihleri arasında haritada belirtilen sahada hidrografik araştırmalar gerçekleştirecek.

Yakın Dönemde Adalar Denizi’nde Hidrografik Araştırma Çalışmaları Gerçekleştirildi Mi ?

Türkiye, 13-17 Mart 2017 tarihleri arasında TCG Çeşme gemisinin Taşoz ve Semadirek adaları çevresinde NAVTEX yayımlayarak hidrografik araştırma yapacağını ilan etmişti.

1974-1976 Yılları Arasında Adalar Denizi’nde Gerçekleştirilen Sismik Çalışmalar

O tarihlerde sismik gemisi olmayan Türkiye, mayın tarama amaçlı kullanılan Çandarlı gemisi ile araştırmalar yaptı. 1976’da HORA isimli tahlisiye gemisine sismik araştırma imkanı kazandırıldı, SİSMİK-1 olarak 2005’e kadar kullanıldı.

  • 7 Şubat 1974: Türkiye verdiği nota ile arama yapılacak kıta sahanlığının Ege kıyılarının doğal uzantısı olduğunu savundu.

  • 29 Mayıs 1974: ÇANDARLI sismik araştırma gemisi, Türk Donanması eşliğinde Adalar Denizi’ne açıldı.

  • Temmuz-Ağustos 1976: HORA sismik araştırma gemisi, Türk Donanması eşliğinde Adalar Denizi’ne açıldı.

Adalar Denizi’nde Petrol Arama Ruhsatları ve Sahaları (1973)

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Adalar Denizi’nde petrol arama sahalarını gösteren haritalar 1973’te TPAO’ca çizilmiş, petrol arama ruhsatları 1974’te verilmiştir.