Ana Sayfa Ülkeler Türkiye Adalar (Ege) Denizi'nde Hidrografik Araştırmaları

Adalar (Ege) Denizi’nde Hidrografik Araştırmaları

Türkiye, Adalar (Ege) Denizi’nde hidrografik araştırmalar sebebiyle TCG Çeşme Gemisi için Navtex ilan etti. Navtex, TCG Çeşme Gemisi’nin 18 Şubat-2 Mart tarihleri arasında yürüteceği çalışmalar nedeniyle yayımlandı. Adalar (Ege) Denizi’ndeki hidrografik araştırma, yer altı ve yer üstündeki sularının oluşumu ve dağılımını ortaya koymaya ilişkin çalışmayı kapsıyor.

TCG Çeşme gemisi, 18 Şubat – 02 Mart tarihleri arasında haritada belirtilen sahada hidrografik araştırmalar gerçekleştirecek.

LI scaled

Yakın Dönemde Adalar Denizi’nde Hidrografik Araştırma Çalışmaları Gerçekleştirildi Mi ?

Türkiye, 13-17 Mart 2017 tarihleri arasında TCG Çeşme gemisinin Taşoz ve Semadirek adaları çevresinde NAVTEX yayımlayarak hidrografik araştırma yapacağını ilan etmişti.

y

1974-1976 Yılları Arasında Adalar Denizi’nde Gerçekleştirilen Sismik Çalışmalar

O tarihlerde sismik gemisi olmayan Türkiye, mayın tarama amaçlı kullanılan Çandarlı gemisi ile araştırmalar yaptı. 1976’da HORA isimli tahlisiye gemisine sismik araştırma imkanı kazandırıldı, SİSMİK-1 olarak 2005’e kadar kullanıldı.

  • 7 Şubat 1974: Türkiye verdiği nota ile arama yapılacak kıta sahanlığının Ege kıyılarının doğal uzantısı olduğunu savundu.

t

  • 29 Mayıs 1974: ÇANDARLI sismik araştırma gemisi, Türk Donanması eşliğinde Adalar Denizi’ne açıldı.

tt

  • Temmuz-Ağustos 1976: HORA sismik araştırma gemisi, Türk Donanması eşliğinde Adalar Denizi’ne açıldı.

ttt

Adalar Denizi’nde Petrol Arama Ruhsatları ve Sahaları (1973)

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Adalar Denizi’nde petrol arama sahalarını gösteren haritalar 1973’te TPAO’ca çizilmiş, petrol arama ruhsatları 1974’te verilmiştir.

1 scaled

11 scaled

111 scaled

1111 scaled

11111 scaled

111111 scaled

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
newspaper

Most Popular

“Tutuklanırken de ‘Mavi Vatan’ Diyordum“ | Cem Gürdeniz

Amiral Cem Gürdeniz, dün Cumhuriyet Gazetesi’nden Barış Doster ile bir röportaj gerçekleştirmişti. Amiral Gürdeniz söz konusu röportajda ABD-Yunanistan ilişkileri, ABD’nin Dedeağaç’ta askeri yığınaklanma girişimleri...

TCG Çeşme Gemisi’ne Taciz | E. Tümamiral Dr. Deniz Kutluk

2 Mart'a kadar kuzey Ege'de bilimsel ve teknik araştırmalarını yapacak TCG Çeşme Gemisi'ne, Yunanistan'a bağlı savaş uçakları tarafından taciz edildi. Yunanistan Hava Kuvvetlerine bağlı 4...

Cihat Yaycı’ya Organize FETÖ Saldırısı

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın, CNN Türk ekranlarında FETÖMETRE’nin daha etkin şekilde kullanılması gerektiği yönünde yaptığı açıklama ve Fetullahçı Terör Örgütü’nü (FETÖ) silahlı...

FETÖMETRE’nin Detayları | Cihat Yaycı

Cüneyt Özdemir’le 5N1K programına konuk olan Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat YAYCI, kripto FETÖ mensuplarını deşifre etmek için geliştirdiği FETÖMETRE’nin detayları hakkında dikkat çeken...

Recent Comments