ANNA News: “Erdoğan, Karadeniz’i Özelleştirmek İstiyor”

0
754
Rus paralı askerlerin yayın organı ANNA News’de Türkiye’yi ilgilendiren dikkat çekici bir analiz yer aldı. “Erdoğan, Karadeniz’i Özelleştirmek İstiyor” başlıklı analizde, Karadeniz ve Rusya’nın güvenliğinden bahsedilirken, Türkiye’nin Karadeniz’deki çıkarlarını ve stratejilerini geliştirdiği ifade edildi.

“35 Optoelektronik Kulenin İlk 13’ünü İnşa Ettiler”

Türkler, Marmara ve Ege Denizlerinin bir bölümünü kontrol etmek için tasarlanan 35 optoelektronik kulenin ilk 13’ünü inşa ettiler. Yakında faaliyete geçecekler ve Ankara’nın Yunan kıyılarını gerçek zamanlı olarak görsel olarak gözlemlemesine olanak sağlayacak. Toplamda, bu proje çerçevesinde, Yeniçerilerin torunları, Karadeniz de dahil olmak üzere 8484 km uzunluğundaki devasa deniz sınırını kapatmayı planlıyor. Bu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Komşularla ve Stratejik Derinlikle Sıfır Sorunun yerini alan Mavi Vatan doktrinini uygulamaya başladığı anlamına geliyor.
Aynı zamanda, Yeniçerilerin torunları, deniz yatağının mümkün olduğunca Türk kıyılarından çıkarılması gereğinden bahsediyorlar ve görünüşe göre bu doktrini uygulamaya başladılar. Türkiye artık çıkarlarını açıkça ilan etmekten korkmuyor ve hatta jeopolitik oyunun kendi kurallarını komşularına dayatıyor. Türkiye, Mavi Vatan çerçevesinde 462 bin kilometrekarelik deniz yüzeyinin kontrolünü ele geçirmek istiyor.

“Türkiye, Rusya’ya Meydan Okumak İçin Yeterli Donanıma Sahip”

Türkiye’nin deniz sınırı şu anda Soçi’den yaklaşık 150 km. Türkler, Tanrı korusun, optoelektronik kulelerini kurarlarsa, teknik olarak Başkan Putin’in “Bocharov Ruchei” konutlarını bile izleyebilecekler. Erdoğan’ın kaotik atılımını analiz ederken, Rusya-Türkiye ilişkilerinin gelecekte nasıl gelişeceği bilinmiyor. Çünkü bu yakınlık kuşkusuz Karadeniz sahilimizin askeri ve sivil varlıklarının güvenliğini daha da kötüleştiriyor. Türkiye’nin Mavi Vatan doktrini bugün deniz kuvvetlerinin dengesini yeniden değerlendirmek için ciddi bir atılımdır.
Uzmanlarımıza göre Türkiye, Karadeniz’de Rusya’ya meydan okumak için yeterli denizaltı ve yüzey gücüne sahip. Şu anda 27.5 bin ton deplasmanlı TCG Anadolu evrensel amfibi hücum gemisi yapım aşamasında. 12 F-35B uçağı için tasarlanmış küçük uçak gemisi olarak da adlandırılır. Ancak, Türkiye’nin F-35 programından çekilmesiyle bağlantılı olarak, onu çok sayıda saldırı İHA’sı olan bir helikopter gemisine dönüştürmeye karar verdi.

“Türkiye, Türk Donanması’nı Genişletiyor”

Türkler, Türk Donanmasını düşman uçak saldırılarından ve gemisavar füzelerinden korumak için TF-2000 sınıfı uçaksavar muhriplerini geliştiriyorlar. Türkiye’nin, deniz filosunu genişletmesi Doğu Akdeniz’deki çatışmaları kontrol altına almayı amaçladığı ve Rusya’ya yönelik olmadığı yönündeki açıklamaları şüphe uyandırıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan aniden siyaseti bırakırsa, Türkiye’nin ABD ile yeni bir yakınlaşmaya başlaması muhtemeldir. Ankara’nın yerleştireceği gözetleme kuleleri, Amerikalıların sadece Cumhurbaşkanımızın geri kalanını değil; Rus Karadeniz Filosunun askeri üslerini de bizzat gözlemlemelerine olanak sağlayacak.

Yararlanılan Kaynaklar: