AP Başkanı Metsola: ‘’Kıbrıs Sorunu, Avrupa İçin Açık Bir Yara’’

0
170

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Kıbrıs sorununun ‘’Avrupa için açık bir yara’’ olduğunu söyledi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Metsola, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

‘’Kıbrıs’ta Çözümün Tek Yolu Egemen Bir Avrupa Devletidir’’

Birleşmiş Milletler himayesinde müzakerelere dönülmesi gerektiğini vurgulayan Metsola, ‘’Açık konuşayım, müzakerelerde ilerlemenin tek yolu BMGK kararlarına göre tüm sakinlerinin AB vatandaşı olduğu, iki toplumlu bir federasyona sahip egemen bir Avrupa devletidir.’’ ifadelerini kullandı.

Kapalı Maraş’ın Kıbrıs sorunu için bir sembol olduğunu belirten Metsola, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

‘’Türkiye’nin eylemleri, kapsamlı ve sürdürülebilir bir barış için Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlatılması çabalarını tehlikeye atıyor. Avrupa Parlamentosu, BMGK’nin Kıbrıs kararlarını ihlal eden Türkiye’yi defalarca kınadı.’’

‘’Maraş’ın yasal sakinlerine bir an önce iade edilmesini destekliyorum. Bu pozisyonu desteklemeye devam edeceğiz. AB’ye üye devletin bölünmesi yalnızca Kıbrıs meselesi değildir. Bu, bir Avrupa sorunudur. AB’nin bu duruma birlikte yanıt vermesi gerekmektedir.’’

‘’Avrupa, Kıbrıs İle Dayanışma İçindedir’’

Avrupa Parlamentosunun Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile dayanışma içinde olduğunu ifade eden Metsola, ‘’Kıbrıs bölünmüş kaldığı sürece Avrupa asla tam olmayacak. Dünyadaki en savunmasız insanları, jeopolitik oyunlar için kullanan herhangi bir ülke, Avrupa’nın hiçbir yerinde kabul edilemez.’’ şeklinde açıklamalarını tamamladı.