Beyaz Saray’dan F-16 açıklaması: ‘’Biden anlaşmayı destekliyor’’

0
165

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Türkiye’nin ABD’den F-16 tedariki ve modernizasyon kiti satın alımı konusuna ilişkin yaptığı açıklamada ‘’Başkan Biden, anlaşmaya desteğini sürdürüyor’’ dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Beyaz Saray’da düzenlediği brifingde ABD’nin mevcut dış politika gelişmelerini yorumlayarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’dan sevk edilen tahılların zengin ülkelere gittiğini beyan eden açıklamalarının sorulması üzerine açıklamada bulunan Kirby, ‘’Türkiye’nin arabuluculuk yaptığı anlaşma, tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu gıda ve gübreyi küresel piyasaya soktu. Bazı gıdaların piyasaya girmesi daha uzun sürüyor. Yemen ve Afrika Boynuzu’na dağıtılmak üzere Dünya Gıda Programı 2 gemi dolusu gıda satın aldı. Anlaşmanın önemine inanıyoruz. Anlaşmanın etkilerini piyasalarda görmeye başladık bile.’’ ifadelerini kullandı.

Açıklamasını sürdüren Kirby, Tahıl Sevikiyatı Anlaşmasının sürdürülebilirliği açısından gelen soruları, ‘’Şu anda misyonun dağıldığına yönelik hiçbir belirti görmüyoruz. Devam etmesini sağlamak için birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Anlaşma esasında planlanan etkiye sahip.’’ diyerek cevapladı.

Başkan Biden F-16 Anlaşmasını Destekliyor

Bir gazetecinin, Türkiye’nin ABD’den F-16 tedariki ve modernizasyon kiti satın alımına ilişkin sorduğu soruyu ise ‘’F-16 programına yönelik herhangi bir güncellememiz mevcut değil. Başkan Biden, söz konusu anlaşmaya desteğini sürdürüyor.’’ ifadeleriyle yanıtladı.

Kirby, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden’ın görüşme olasılığı hakkında programın belli olmadığını belirterek, görüşmeye ilişkin net bilgi veremeyeceğini de söyledi.