Çavuşoğlu: ‘’Yunan Kaşınmaya Devam Ediyor’’

0
145

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğu, Yunanistan’ın son dönemlerde gerçekleştirdiği kışkırtıcı eylemler hakkında ‘’Yunan halen kaşımaya, kaşınmaya devam ediyor. Maceraya atılırsanız sonuçlarına katlanırsınız.’’ dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara’nın Haymana ilçesinde düzenlenen ‘Milli Mücadelede Son Kale Haymana Sempozyumu’nda Yunanistan hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ege’de komşuluk haklarına saygı duyduğunu fakat Yunanistan’ın provokatif eylemlerde bulunduğunu belirtti.

‘’Yunanistan, Sonuçlarına Katlanır’’

Açıklamasının devamında Yunanistan’a uyarılarda bulunan Çavuşoğlu, ‘’Yunan halen kaşımaya, kaşınmaya devam ediyor. Başkalarının hesabına maceraya atılırsanız geçmişte olduğu gibi bugün de sonuçlarına katlanırsınız. Bu komşumuz Yunanistan’a bir uyarıdır.’’ ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu, herkesin aklını başına alması gerektiğinin altını çizerek, ‘’Özellikle Yunanistan’a söylüyoruz. Tahriklere devam etmeyin. Türkiye’nin dostluğu kadim, husumeti ise vahimdir. Bunu aklınızdan çıkarmayın.” şeklinde konuştu.

Ne Olmuştu?

10 Eylül tarihinde Bozcaada’nın 11 deniz mili açıklarında seyir halinde olan ‘’Anatolian’’ isimli Ro-Ro gemisine, Yunanistan Sahil Güvenlik unsurları tarafından taciz ateşi açılmıştı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından olaya ilişkin yapılan açıklamada, gemide bulunan 18 personelde herhangi bir can kaybı yaşanmadığı ve yaralı personel olmadığı bilgisi aktarılmıştı.

Olay sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan gemideki bir yetkili, ‘’Üzerimize geldiler ve uyarıda bulunmadan ateş etmeye başladılar. Türk güvenlik güçlerinin geldiğini görünce bölgeden hemen ayrıldılar.’’ ifadesinde bulunmuştu.