Çelik: ‘’Yunanistan’ın Yaptığı Haydutluktur’’

0
303

Ömer Çelik, Yunanistan’ın Ro-Ro gemisine ateş açmasını haydutluk olarak niteledi.

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından basına değerlendirmelerde bulundu.

Yunanistan’ın gerilimi yükseltmeye çalıştığının farkında olduklarını ve son olarak Ro-Ro gemisine Yunanistan tarafından ateş açılmasının haydutluk olduğunu anlatan Çelik, ‘’ Bizim her zaman söylediğimiz bu şekildeki tacizlere, fiili durum yaratma arayışlarına son vermeleridir. Burası çıkmaz sokaktır. Sorunların masada çözülmesi için Türk diplomasisi yeterli kapasiteye, yol haritasına sahiptir. Yunanistan’ın masadan kaçmayı bırakıp sahada bu tip haydutluklardan uzak durması gerekir.’’ diye konuştu.

Çelik, bütün sorunların çözüm yerinin diplomasi masası olduğunu kaydederek, ‘’Miçotakis yönetiminin iç krizlerinin neticesi Yunanistan’ın meşruiyetten uzaklaşıp haydut devlet olmamalıdır. Gece gündüz kendi ülkelerinde başka devletlerin ne kadar çok üs açtığını anlatmakla meşgul yönetim. Hiçbir şekilde barış için çözüm üretmede bir performans ortaya koyamıyorlar.’’ ifadesini kullandı.

‘’Ukrayna’nın Yaptırım Talebi Kabul Edilemez’’

Çelik, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir internet sitesinin, Türkiye’ye ve Türk iş insanlarına yönelik yaptırım istemesi konusundaki gelişmelerin yakından takip edildiğini de ekledi.

Konuya ilişkin sözlerini sürdüren Çelik, ‘’Hiçbir ülkenin hiçbir gerekçe ile Türkiye’ye karşı yaptırım uygulaması kabul edilemez. Kiev Büyükelçiliğimiz gerekli girişimleri yaptı.’’ dedi.

‘’ABD’nin Tavrı Güvenlik Mutabakatına Aykırıdır’’

ABD’nin terör örgütü PKK/YPG ile kurduğu ilişkilere değinen Çeliş, açıklamasına şu şekilde devam etti:

‘’Terörle mücadelede güçlü adımlar atmaya devam ediyoruz. Müttefiklerimizin bazı ilkesizlikleriyle de mücadele etmek istiyoruz. ABD’nin teröristler için taziye mesajı yayınlaması bu ilkesizliklerin başında geliyor. Bu NATO prensipleri ve ABD-Türkiye arasındaki güvenlik mutabakatına aykırıdır. Müttefiklerimizin DAEŞ’le mücadele adıyla PKK terör örgütüne taziye yaklaşımına girmeleri baştan aşağı ilkesizliktir.’’