Ana Sayfa Ülkeler İsrail Chevron, Tamar ve Leviathan'a Yerleşti

Chevron, Tamar ve Leviathan’a Yerleşti

ABD enerji şirketi Chevron, Noble Energy şirketinin satın alınma sürecini tamamladı. Chevron CEO’su Michael Wirth, ”Noble Energy çalışanlarını ve hissedarlarını Chevron’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Noble’ın yüksek kaliteli varlıkları Chevron’un avantajlı yukarı akış portföyünü tamamlıyor ve kombinasyonun güçlü finansal faydalar sağlaması bekleniyor ” dedi.

İsrail Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz ise, ”Bugün Chevron’un Orta Doğu’daki faaliyetlerinden sorumlu Clay Neff ile konuştum ve Noble Energy ile birleşmenin tamamlandığını bildirdi. Uluslararası bir petrol devinin bölgeye girişi, İsrail ekonomisi için büyük bir haber ve yüksek teknoloji sektörüne ve enerji alanında yeni başlayanlara yatırım için fırsatlar sunuyor. ” dedi.

8

Chevron, İsrail’in doğal gaz sahaları Tamar ve Leviathan’da büyük hisseye sahip oldu. Noble Energy, Tamar’ın % 25’ine Leviathan’ın ise % 40’ına sahipti.

Ağustos sonunda yayınlanan bir rapora göre, 2020’nin ilk yarısında İsrail’in doğal kaynakları yaklaşık 480 milyon İsrail şekeli (141 milyon dolar) değerinde. Bu kazanım, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 13’lük bir artış oldu. Kazançın neredeyse tamamı doğal gaz alanları Tamar ve Leviathan’dan geldi.

Tamar sahasından yaklaşık yedi yıl önce doğal gaz çıkarılmaya başlandı. Leviathan sahasından ise, 2019’un sonunda çıkarılmaya başlandı. 2020 Ocak ayında İsrail ve Mısır, Tamar ve Leviathan sahalarında ortak çalışmalar yürütmek için 19,5 milyar dolarlık bir anlaşma yapıldığını duyurmuştu.

s1

Tahminlere göre, 2009 ve 2010 yıllarında keşfedilen Tamar ve Leviathan sahaları toplu olarak 26 trilyon kübik feet doğal gaz barındırıyor. Uzmanlara göre Tamar ve Leviathan sahasındaki hidrokarbon yatakları, İsrail’in önümüzdeki 30 yıl için iç elektrik ihtiyacını karşılayabilir ve İsrail’i bölgesel bir doğalgaz ihracatçısı haline getirebilir.

Yararlanılan Kaynaklar
  • https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/10/israel-us-egypt-yuval-steinitz-tamar-leviathan-gas-fields.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
newspaper

Most Popular

Yunanistan’dan Skandal İtiraf: “Doğu Ege Adaları’ndaki Silahlarımız Güçlü” [Çeviri]

Atina merkezli SL Press’te yer alan bir makale, Yunanistan’ın Adalar (Ege) Denizi’nin doğusundaki adaları silahlandırdığı ve askerileştirdiğini kanıtlar nitelikte, skandal ifadeler içermektedir. Makale, Türkiye’nin...

Yunanistan İyon Denizi’nde Karasularını 12 Mile Çıkardı | Dr. Deniz Kutluk

E. Tümamiral Dr. Deniz Kutluk, Yunanistan’ın İyonya Denizi’nde karasularını 12 mile çıkarmasıyla ilgili Doğu Akdeniz Politik'e açıklamalarda bulundu. Dr. Deniz Kutluk, “Yunanistan benzeri iddiaları...

Doğu Akdeniz, EastMed Projesi, MİLGEM ve MİLDEN [Röportaj]

26. Güney Deniz Saha Komutanı ve 11. Sahil Güvenlik Komutanı E. Koramiral Can Erenoğlu, Doğu Akdeniz bağlamında Türkiye'nin diplomatik stratejisi, EastMed Projesi, MİLGEM ve...

Yunanistan’ın Karasularını 12 Mile Genişletmesi Hukuken Mümkün Mü ?

Adalar Denizi’nde, Türkiye ve Yunanistan arasındaki bir diğer uyuşmazlık konusu karasuları meselesidir. Yunanistan, tek taraflı olarak hukuksuzca karasularını 6 milden 12 mile çıkarma gayreti...

Recent Comments