Ana Sayfa Ülkeler İsrail Chevron, Tamar ve Leviathan'a Yerleşti

Chevron, Tamar ve Leviathan’a Yerleşti

ABD enerji şirketi Chevron, Noble Energy şirketinin satın alınma sürecini tamamladı. Chevron CEO’su Michael Wirth, ”Noble Energy çalışanlarını ve hissedarlarını Chevron’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Noble’ın yüksek kaliteli varlıkları Chevron’un avantajlı yukarı akış portföyünü tamamlıyor ve kombinasyonun güçlü finansal faydalar sağlaması bekleniyor ” dedi.

İsrail Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz ise, ”Bugün Chevron’un Orta Doğu’daki faaliyetlerinden sorumlu Clay Neff ile konuştum ve Noble Energy ile birleşmenin tamamlandığını bildirdi. Uluslararası bir petrol devinin bölgeye girişi, İsrail ekonomisi için büyük bir haber ve yüksek teknoloji sektörüne ve enerji alanında yeni başlayanlara yatırım için fırsatlar sunuyor. ” dedi.

8

Chevron, İsrail’in doğal gaz sahaları Tamar ve Leviathan’da büyük hisseye sahip oldu. Noble Energy, Tamar’ın % 25’ine Leviathan’ın ise % 40’ına sahipti.

Ağustos sonunda yayınlanan bir rapora göre, 2020’nin ilk yarısında İsrail’in doğal kaynakları yaklaşık 480 milyon İsrail şekeli (141 milyon dolar) değerinde. Bu kazanım, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 13’lük bir artış oldu. Kazançın neredeyse tamamı doğal gaz alanları Tamar ve Leviathan’dan geldi.

Tamar sahasından yaklaşık yedi yıl önce doğal gaz çıkarılmaya başlandı. Leviathan sahasından ise, 2019’un sonunda çıkarılmaya başlandı. 2020 Ocak ayında İsrail ve Mısır, Tamar ve Leviathan sahalarında ortak çalışmalar yürütmek için 19,5 milyar dolarlık bir anlaşma yapıldığını duyurmuştu.

s1

Tahminlere göre, 2009 ve 2010 yıllarında keşfedilen Tamar ve Leviathan sahaları toplu olarak 26 trilyon kübik feet doğal gaz barındırıyor. Uzmanlara göre Tamar ve Leviathan sahasındaki hidrokarbon yatakları, İsrail’in önümüzdeki 30 yıl için iç elektrik ihtiyacını karşılayabilir ve İsrail’i bölgesel bir doğalgaz ihracatçısı haline getirebilir.

Yararlanılan Kaynaklar
  • https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/10/israel-us-egypt-yuval-steinitz-tamar-leviathan-gas-fields.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
newspaper

Most Popular

“Türkiye, İHA’lar ile Yunanistan’ın Bütün Faaliyetlerini Takip Ediyor“ | Cem Gürdeniz

Geçtiğimiz günlerde, “Görünmez olduğu” ve “Doğu Akdeniz’deki tüm faaliyetleri tespit edilmeden izlediği” öne sürülen Yunan denizaltılarının, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarınca takip edildiği ortaya çıktı....

Mustafa Akıncı Dönemi: Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Politikaları

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Eskiden Kıbrıs’ta iki halk vardı. Türk halkı ve Rum halkı. Artık Kıbrıs’ta iki halkın yanında iki de devlet var. Bundan...

“Ülkelerin Dost’u Yoktur, Çıkarları Vardır“ | Cihat Yaycı

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAUDEGS) Başkanı ve Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Türk Ocakları İstanbul Şubesi'nin konuğu oldu. Cihat Yaycı,...

Türkiye’nin Yeni Stratejik Cephesi: Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Mücadelesinde Yol Haritası

Kıbrıs, köklü tarihi ile Anadolu kadar eski; pek çok kadim medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Kıbrıs’ta bilinen ilk siyasi yapılanmanın tarihi M.Ö. 1200...

Recent Comments