Demir: TCG Anadolu’nun kabul işlemleri yıl sonunda gerçekleşecek

0
147

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TCG Anadolu’nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığına kabul işlemlerinin yıl sonunda yapılması planlandığını belirtti.

TCG Anadolu’nun yapım aşaması süreci ve gelinen son noktaya ilişkin bilgilendirme yapılması amacıyla basın toplantısı düzenlendi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, gemide incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Çok geniş bir alt yükleyici zinciriyle çalışıldığını dile getiren Demir, “131 tane alt yüklenici var. Bu, ülkemizin en büyük savaş gemisi olacak ve dünyada bu ölçekte gemiye sahip sadece 12 ülke var. Donanmamız bu gemiyle gücüne güç katacak.” dedi.

“SİHA gemisine dönüştürme çalışmalarımız başladı”

İsmail Demir, bu geminin, donanmanın gücüne güç katarken NATO ittifakının da bir parçası olacağını ve onun da gücüne güç katacağını bildirdi.

“İleriki aşamada TCG Anadolu gemimizi üzerine iniş kalkış yapacak SİHA’larla birlikte dünyada ilk kez bir ‘SİHA gemisine’ dönüştürme çalışmalarımız da bir taraftan Baykar firması ile devam ediyor.” diyen Demir, bu gemi için Bayraktar TB3 SİHA’ların geliştirilmesine devam edildiğini söyledi.

Demir, “İleriki aşamada sadece mevcut SİHA’ların değil Kızılelma ve Hürjet uçaklarımızın da bu ve bu tür gemilere iniş kalkış yapma kabiliyetleri olması konusunda da tasarım aşamasında çalışmalar yapılıyor. Yani gemimiz hizmete girdikten sonra üzerine konacak helikopterler haricindeki hava platformları için, yani TB3, Kızılelma veya Hürjet için adaptasyon ve entegrasyon çalışmaları hizmete girdikten sonra devam edecek.” şeklinde konuştu.

231 metre uzunlukta, 32 metre genişlikte

Geminin uzunluğunun 231 metre, genişliğinin ise 32 metre olduğunu kaydeden Demir, şu bilgileri verdi:

“Geminin tam yük deplasmanı en fazla 27 bin 436 ton olacak. Gemi tam yük deplasmanında en az 20,5 knot azami sürate ve 16 knot ekonomik sürate sahip olacak. Gemi ekonomik sürati ile tam yükte en az 9 bin deniz mili seyir siasına sahip olacak. Üzerinde bir güç aktarma sistemi ve hava platformu olacak. Helikopterler ve hava araçları iniş kalkış yapabilecek. Gemimizin içinde demin de gördüğünüz gibi bir havuzumuz var. Orada da çıkarma gemilerimiz çeşitli zırhlı araçlarımızı, tanklarımıza ve personelimizi karaya intikal ettirebilecekler.”

Demir, barış ve afet zamanlarında da çok önemli görevler üstleneceğini belirterek, “İnşallah bu sene sonunda kabul işlemleri sırasında da bunu kutlamayı hep beraber temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Anadolu Ajansı (AA)