Dendias: ‘’Ege’de 12 Mil Hakkımızı Saklı Tutuyoruz’’

0
248

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan’ın Ege Denizi’nde karasularını 12 deniz miline çıkarma tehdidini yineledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan Uluslararası Hukuk ve Uluslararası İlişkiler Derneği’nin düzenlemiş olduğu ‘4. Uluslararası Hukuk ve Uluslararası Politika Sempozyumu’nda konuşma gerçekleştirdi.

Sempozyum açılışında açıklamalarda bulunan Dendias, ‘’Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesi (UNCLOS), ülkemizin son derece önem verdiği bir sözleşmedir ve dış politikamızın pusulasıdır’’ dedi.

‘’Ege’de 12 Mil Hakkımızı Uygulamayı Saklı Tutuyoruz’’

Dendias, Arnavutluk ile deniz alanlarının sınırlandırılması konusunda Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na gitme konusunda anlaştıklarını hatırlatarak, ‘’Ülkemiz İyon Denizi’nde karasularını 12 deniz miline çıkarma hakkını bu şekilde kullanmıştır. Bunu kendi topraklarımızın diğer bölgelerinde uygulama haklarını saklı tutuyoruz.’’ şeklinde cümlesini tamamladı.

Türkiye’nin Uluslararası Deniz Hukuku kurallarını ihlal ettiği yönünde suçlamada bulunan Dendias, ‘’Türkiye bariz olanı kabul etmeyi ve BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni uygulamayı inatla reddediyor. Türkiye’nin Uluslararası Deniz Hukuku kurallarını ihlal etmesi bir gerilim ve istikrarsızlık kaynağıdır.’’ diye konuştu.

‘’Türkiye Çözümü Baltalıyor’’

Yunanistan’ın kendi karasularını Ege Denizi’nde 12 deniz miline çıkarması durumunda Türkiye’nin kuvvet kullanma seçeneğini değerlendirdiğini dile getiren Dendias, ‘’Mavi Vatan teorisinin desteklenmesi, yasadışı Türk-Libya mutabakatı da Türk suçluluğunun unsurlarıdır. Bütün bunlar, Uluslararası Hukukun aleni ihlalleridir ve komşu ülke ile aramızdaki anlaşmazlıkları barışçıl bir şekilde çözmeye yönelik her türlü girişimi ciddi şekilde baltalamaktadır. Yunanistan bu nedenle her zaman BM Deniz Hukuku Sözleşmesi temelinde haklarını savunmaya devam edecektir’’ ifadesinde bulundu.