Doğu Akdeniz’de Son Durum: [Haftalık Bülten 19-26 Ekim]

0
1240

Son dönemlerde gerilimin tırmandığı Doğu Akdeniz’de, 19-26 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen askeri ve diplomatik olaylar derlenmiştir. Doğu Akdeniz’de her gün gerçekleşen askeri, diplomatik ve siyasi olaylar bölgeyi daha da ön planda tutmakta, gündemi yoğun olarak ilgilendirmektedir.

19 Ekim

 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “(Akdeniz) 8 tane derin çalışma yaptık. Karadeniz kadar emin olmadığımız için bir keşifle sonuçlandırmadık. Her bir sondaj, sismik araştırma aslında bize ciddi veriler veriyor. İnşallah Karadeniz’deki gibi benzer bir keşfi yaşayabiliriz.” dedi.
 • Kıbrıs Türk Cumhuriyeti YSK Başkanı Narin Şefik, Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar’a mazbatasını teslim etti. Cumhurbaşkanı Tatar, “KKTC’ni daha ileri noktalara taşıyabilmek için elimden gelen her şeyi yapabileceğimi ifade etmek istiyorum.” dedi.
 • Lübnan Deniz Kuvvetleri Komutanı Albay Haissam Dannaoui, 12-16 Ekim tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birlikler ile tersaneleri ve Deniz Harp Okulu’nu ziyaret etti.

20 Ekim

 • Başbakan Miçotakis, Brüksel Zirvesi’nden sonra karasularının 12 mil uzatılmasına yönelik çağrılara artık son verilmesini istedi. Miçotakis, 12 mil konusunu çok karmaşık bir tartışma olarak nitelendirdi.
 • Türkiye, yeni NAVTEX yayınladı! Türkiye, Adalar Denizi’nde yeni NAVTEX yayınlayarak Bozbaba, Semadirek ve Limni adalarının 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statünün ihlal edildiğini duyurdu.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fatih, Tuna-1 kuyusundaki sondajlarında çalışmalarını tamamladı. Fatih, Sakarya gaz sahasındaki Türk Ali-1 kuyusunda sondajlara başlayacak. Bir asrı aşkın süredir hidrokarbon kaynaklarına arayışını sürdüren Türkiye nihayet sonuç elde edebilmiştir.
 • Arnavutluk ve Yunanistan, deniz sınırlarıyla ilgili anlaşmazlığı çözmek için Uluslararası Adalet Divanı’na gitmeyi kabul ettiler.
 • Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Almanya, İspanya ve İtalya’daki mevkidaşlarına Türkiye’ye askeri ihracatı askıya almalarını talep eden bir mektup gönderdi. GKRY’nin, Türkiye’ye silah satışına ambargo teklifini Almanya, İspanya, İtalya, Macaristan ve Malta reddetmişti.

21 Ekim

 • Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Türkiye emperyal gelenekler icat ediyor. Bazen rastgele haritalar çizerek, bazen geçersiz mutabakatlar imzalayarak ve bazen de halihazırda çözüme kavuşturulmuş konularda yasalar çıkararak.” dedi.
 • Yunan Milletvekili Dimitris Vitsas, “Oruç Reis’in, Kastellorizo’ya (Meis) 9 mil uzaklıkta bulunması, Türk tarafının Kastellorizo’yu “ortadan kaldırmak” için bir girişimde bulunduğu anlamına geliyor. AB, Türkiye’ye yaptırım uygulamalıdır. Fakat bunu çıkarları nedeniyle yapmıyor.” dedi.
 • Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bizler ambargo ve tecritlere karşı çıkıyoruz. Kıbrıs Türklerini ezerek, bizlere bir çözüm dayatması anlayışı var. Bizler bunu asla kabul etmeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti arkamızdadır.” dedi.
 • NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye ve Yunanistan değerli NATO müttefikleri. Doğu Akdeniz’de durumu endişe ile izliyorum. NATO için gerginliğin düşürülmesi önemli. Gerginliğin düşürülmesi için ayrıştırma usulleri mekanizması kurulmasına yardımcı olduk.” dedi.
 • Mısır, Rum Yönetimi ve Yunanistan liderleri Lefkoşa’da bir araya geldi. 3 lider, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini eleştirdi.

22 Ekim

 • ABD’nin NATO Büyükelçisi Bailey Hutchison, “NATO, bir çatışmanın önlenmesinde rol oynadı. Türkiye ile, Yunanistan ya da Kıbrıs (GKRY) arasındaki deniz sınırlarının belirlenmesi gerekiyor. Bu da ancak tarafların mutabık kaldığı bir arabulucu ile yapılabilir. Bu da Almanya.” dedi.
 • Oruç Reis sismik araştırma gemisi, yeni yayınlanan NAVTEX’e göre 21 – 27 Ekim tarihleri arasında sismik faaliyetlerini sürdürecek.
 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Değil Yunanistan, kim olursa olsun, Türkiye ne bir karış toprağını, ne de denizindeki bir damla suyunu, hele hele gelecek nesillerin hakkını hiç kimseye vermez. Bedeli ne olursa olsun. Bu kadar net söylüyoruz. Sevilla diye bir harita var. Kendilerinin bir tane profesöre gidip yaptırdığı bir harita. Uluslararası hukuku da bir tarafa bakın. Vicdanı olan sorgular. Cumhurbaşkanımızın “ana karaya hapsedilmek isteniyor Türkiye” dediği olay budur.” dedi.

23 Ekim

 • Türkiye, Doğu Akdeniz’de 27-28 ve 28-29 tarihleri arasında atış eğitimleri yapılacağına dair 3 yeni NAVTEX yayınladı.
 • Türkiye ve Yunanistan, önümüzdeki hafta icra edecekleri tatbikatları iptal etti. Türkiye 28 Ekim’de, Yunanistan da 29 Ekim’de tatbikat yapacaktı.
 • Türkiye, Doğu Akdeniz’de 27-28 ve 28-29 tarihleri arasında atış eğitimleri yapılacağına dair 3 yeni NAVTEX yayınladı.
 • İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haitat, “Türkiye’nin, bazı tek taraflı eylemleri bölgedeki istikrar için tehdit oluşturabilir. İsrail, Akdeniz’de Yunanistan ile tam desteğini, güçlü dayanışmasını ve hakları ihlal etmeye yönelik her türlü girişime karşı olduğunu yineliyor.” dedi.

24 Ekim 

 • Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleh Urusky, “Ukrayna Donanması’nın, Türk korvetlerine ilgisi var ve ortak üretimi değerlendiriyoruz. Ana korvet Türkiye’de üretilebilir ve sonraki korvetler Ukrayna tersanelerinde üretilebilir.” dedi.
 • Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, “Biz, ihtilafları siyasi olarak çözmek için olağanüstü bir çaba içerisindeyiz. Doğu Akdeniz yeterince hassas, yeterince tehlikeli. Yeni bir gerilim istemiyoruz.” dedi.
 • Türkiye-İspanya arasındaki ilişkilerin ‘mükemmel düzeyde’ olduğunu aktaran İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Garnica, “Akdeniz’deki anlaşmazlıklar diğer ilişkileri zehirlememeli. Yaptırımlara inanmıyoruz. Türkiye’ye, AB’ne yaklaşımına dair bir perspektif sunmamız gerekiyor” dedi.
 • MSB Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği Tanıtım Subayı Muhabere Binbaşı Pınar Kara, “Türkiye’nin ve KKTC’nin, Doğu Akdeniz’den adeta dışlanarak bölgedeki doğal kaynakların paylaşılmasına yönelik girişimleri kesinlikle kabul edilmeyecektir.” dedi.

25 Ekim

 • Yunan Parlamentosu Üyesi Fofi Gennimata, “(Miçotakis) Erdoğan’ın başarı yaratması için uğraşıyorsunuz. Sizin zayıf diplomasiniz, Erdoğan’ı kıta sahanlığımızın içine getirmeyi başardı. Oruç Reis’in ilerlemesine ve Meis Adası’nın kıta sahanlığına meydan okumasına izin verdiniz.” dedi.
 • Yunanistan eski Başbakanı Çipras, “(Miçotakis) Türkiye’ye yaptırım uygulayamadınız. 40 günden bu yana Oruç Reis ve Türk savaş gemileri, egemenlik haklarımızı ihlal ediyor. Her hafta bir NAVTEX yayınlıyorlar. Girit’in güneyine veya doğusuna sondaj gemisi gelirse ne yapacaksın?” dedi.
 • Yunan Milli Savunma Bakanı Yardımcısı General Alkiviadis Stefanis, Adalar Denizi’nde gayri askeri statüdeki Limni Adası’nı ziyaret ederek, askeri birlikleri denetledi. Türkiye, 20 Ekim’de yayınladığı NAVTEX ile Limni Adası’nda gayri askeri statünün ihlal edildiğini duyurmuştu.
 • Türkiye, yeni NAVTEX yayınlandı. Oruç Reis, 25 Ekim-4 Kasım arasında sismik faaliyetlerine devam edecek.
 • Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy: “Oruç Reis gemimizin sismik araştırma faaliyetlerini yürüttüğü saha bütünüyle ülkemizin uluslararası hukuk temelinde tespit edilen ve Birleşmiş Milletler nezdinde de kayda geçirilen kıta sahanlığı dahilinde bulunmaktadır. Keyfiyet, 23 Ekim tarihinde Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisine de bir kere daha sarahaten izah edilmiştir. Oruç Reis’in 25 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında sismik araştırma icra edeceği mevcut çalışma sahası Yunanistan anakarasına 440, ülkemize 130 kilometre uzaklıktadır. Yunanistan’ın ülkemizle diyaloğa girmemek için suni sebepler yaratmaktan ve ön koşullar sunmaktan vazgeçmesini bekliyoruz.” dedi.

26 Ekim

 • Yunanistan Hükümet Sözcüsü Petsas, “Türkiye, güvenilmez bir muhatap olduğunu kanıtlamak için ısrarlı bir çaba gösteriyor. Egemenlik haklarımızı herhangi bir müdahaleye karşı savunmak için caydırıcı güce sahibiz. Yunanistan Silahlı Kuvvetleri tam alarmda ve bunu sahada kanıtladı.” dedi.
 • Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Rusya, talep gelirse Türkiye ve Yunanistan arasındaki ihtilafta arabulucu rolünde olma fikrini değerlendirmeye hazır.” dedi.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk tarafı Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümden yanadır. Türk tarafının çaba göstermesi çözüm için kafi değildir, Rum tarafının Kıbrıs Türk halkının eşit ortaklığı temelinde bir çözümü kabul etme niyetinin bulunmadığı açıktır.” dedi.
Hazırlayan: Ervanur Dündar