E. Koramiral Can Erenoğlu: “Karadeniz Karadenizlilerindir“

0
7152
Amiral Can Erenoğlu
ABD’nin eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı Emekli Korgeneral Ben Hodges, “Karadeniz’de Rusya’nın sinirleriyle oynamalıyız” diyerek, Karadeniz ülkelerine (Ukrayna, Gürcistan, Romanya, Bulgaristan, Türkiye ve Moldova) Rusya’ya karşı birleşmeleri gerektiğini belirterek, birbirlerine yardım etme ve istihbarat paylaşma çağrısında bulundu.
Hodges, “ABD de bunun bir parçası olmalı. Rus Karadeniz filosu komutanının, örneğin Sivastopol’deki yasa dışı üssünde kendini çok rahatsız hissedeceği tedbirler almalıyız.“ dedi.
Konuya ilişkin olarak Doğu Akdeniz Politik’e değerlendirmelerde bulunan E. Koramiral Can Erenoğlu, “Karadeniz’de dayanışmanın ruhunu  ‘Karadeniz Karadenizlilerindir’ politikasının oluşturmasıdır.“ dedi.
E. Koramiral Can Erenoğlu’nun değerlendirmeleri şu şekildedir;

“Türkiye, Karadeniz’de Deniz Güvenliği Konusunda Sahildarlar Arasında Öncü Bir Ülke“

ABD’nin eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı Emekli Korgeneral Ben Hodges ile 3 yıl önce özel katılımlı “Karadeniz Güvenliği” konulu panelde birbirimizi tanıma fırsatını bulduk. Hodges, Rusya’nın anlayacağı tek lisanın güç olduğunu düşünen ve Montrö Sözleşmesi’nin bazı hükümlerinin uygulanma şeklini eleştiren, özde bu sözleşmeye karşı olan biri olduğunu değerlendiriyorum.
ABD ve Romanya 2005 yılında Savunma İşbirliği Anlaşması imzalamıştır. Bu anlaşma gereğince Romanya ABD askerleri için birçok hava üssü ve eğitim tesisleri için yer tahsisi yapmıştır.  Ayrıca Romanya 2015 yılında, “Operation Atlantic Resolve” kapsamında ABD Kara Kuvvetleri personeli ve Kara Havacılık unsurlarının, AEGIS Hava Savunma Sisteminin ülkesinde konuşlanmasına müsaade etmiştir. ABD ve Romanya, Karadeniz’de daimi bir ABD ve NATO ülkeleri gemilerinin varlık göstermesini istemektedirler.
Türkiye’nin güvenlik ve refahı çevrelendiği denizlerin güvenliği ile doğrudan bağlantılıdır. Türkiye, Donanmasının güçlendiği 90’lı yıllarda  Montreux rejiminin sadece sıkı bir takipçisi olmamış, aynı zamanda Karadeniz’de deniz güvenliği konusunda sahildarlar arasında öncü bir ülke olarak Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (BLACKSEAFOR) ve buna paralel olarak Sahil Güvenlik İşbirliği Forumu, BLACK SEA HARMONY, Karadeniz’de Deniz Alanında Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemler gibi birçok girişimlerini başlatmış ve Karadeniz’e sahildar ülkeleri bir araya getirmeyi başarmıştır. Özetle, Karadeniz’i dünyanın en güvenli ve istikrarlı denizi haline getirmiştir.

“Karadeniz Karadenizlilerindir“

Karadeniz’e sahildar ülkeler 2008 Gürcistan ve 2014 Ukrayna Krizleri dışında birbirleriyle uzun süredir dayanışma içindedir. ABD bu dayanışmadan hep rahatsız olmuştur. Çünkü, bu dayanışmanın ruhunu  “Karadeniz Karadenizlilerindir” politikasının oluşturmasıdır.
Dünya denizlerindeki egemenliğin kaybetmekte olan ABD, hiç bir zaman kontrolü altında olmayan Karadeniz’i en başta kendisinin ihlal ettiği “açık denizlerin serbestisi” ilkesini gerekçe yaparak istikrarsız hale getirerek, özetle; önce karıştırıp sonra düzeltme bahanesiyle kontrol altına alacağını düşünmektedir.
Karadeniz’de, ABD ve NATO varlığının artması bu barış ve istikrar denizini Güney Çin Denizi’nden daha büyük bir kaos ortamına çevirir. Ayrıca Karacı olduğu ve eski savaş alanlarında taş toplamayı hobi edindiği için Deniz Güvenliği konularındaki eksikliği doğal olacağından Emekli Korgeneral Ben Hodges ‘ın, Karadeniz’de harp gemisi bulundurmanın ve Rusya Federasyonu’nu tahrik etmenin Rus Güdümlü Mermi Atış kontrol radarlarının bu gemiler üzerine kilitli olacağı gerçeğini unutmamalıdır.

“Moldova ile Türkiye’nin, Rusya’ya Karşı Birleşmesi Akıl Dışı Saçmalıktır“

Bir kara ülkesi olan Moldova ile Türkiye’nin, Rusya’ya karşı birleşmesi akıl dışı çılgın bir saçmalıktır. (Moldova’nın denize çıkışına imkan sağlayan Tuna sahilindeki uluslararası bir serbest liman kompleksi Giurgiulesti ilk yolcu deniz limanı olarak 16 Mart 2009’da açılmıştır.
Limanın günlük 300 yolcu kapasitesi bulunmaktadır.) Moldova, ABD’nin Gürcistan ve Ukrayna’yı destekleyeceğine söz vermesine rağmen Rusya’nın hukuk dışı işgalinde ve saldırılarında onları yalnız bıraktığını hatırlamalıdır.