Erdoğan: ‘’Savaş Uçağı Tedariki İçin Sinyal Çakanlar Var’’

0
185

Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, Türk Hava Kuvvetlerinin savaş uçağı ihtiyacı kapsamında ABD’den tedarik edilmesi görüşülen F-16 savaş uçaklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Başkanı John Kirby’nin Türkiye’nin ABD’den F-16 tedariki ve modernizasyonu talebine yönelik ‘’F-16 programına ilişkin herhangi bir güncellememiz yok’’ ifadelerinin sorulması üzerine şu şekilde konuştu:

‘’Madrid’de Sayın Biden ile yaptığımız görüşmede elinden gelen her türlü desteği vereceğini söyledi. F-16’lar konusunda olumlu bir yaklaşımda bulundu ve ‘Cumhuriyetçiler destek vermiyor’ gibi de bir imada bulundu. Sonra Dışişleri Bakanım yine Cumhuriyetçilerden yetkili bir zatla Bulgaristan’da bir görüşme yaptılar. Cumhuriyetçilerin bu konuda desteğini istediklerini kendilerine ifade ettiler. Onlar da Cumhuriyetçiler olarak gerekli olan desteği Türkiye’ye verebileceklerini söylediler.’’

‘’Savaş Uçağı Tedariki İçin Bize Sinyal Çakanlar Var’’

F-16 tedariki konusunda ABD’nin Türkiye’yi farklı yollara sevk etmesi durumunda alternatif seçeneklerin değerlendirilebileceğini dile getiren Erdoğan, ‘’Dünyada savaş uçaklarını satan yer sadece Amerika değil. İngiltere satıyor, Fransa satıyor, Rusya satıyor.’’ dedi.

Açıklamasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, alternatif tercihlerle savaş uçağının temin edilmesinin mümkün olabileceğini söyledi ve savaş uçağı tedariki için Türkiye’ye ‘’sinyal çakanların’’ var olduğunu belirtti.