FETÖMETRE’nin Detayları | Cihat Yaycı

0
374
Cüneyt Özdemir’le 5N1K programına konuk olan Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat YAYCI, kripto FETÖ mensuplarını deşifre etmek için geliştirdiği FETÖMETRE’nin detayları hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın açıklamaları şu şekildedir;

“Silahlı Terör Örgütü Değil, Casusluk Örgütü“

Hain örgütün (FETÖ), TSK’ya sızma stratejisi bellidir. Tersine mühendislikle bu çözülebilir. Yargı mensuplarına, emniyet mensuplarına, güvenlik mensuplarına ve OHAL komisyonuna anlatılmıştır. Bu sitemde FETÖ’cü hainleri tespit edebilmek mümkündür. Bunun sağlaması çok basittir. Eğer FETÖ’cüler bu sisteme soykırım sistemi diyorlarsa, o zaman bu doğru bir sistemdir. Bu sisteme o kadar fazla saldırıyorlar.

Bu sistem 79 tane ana kriter, 290’a yakın alt kriterden oluşmaktadır. Bu sistem FETÖ’cülerin itiraflarından, iddianamelerinden, kesin FETÖ’cü ve darebeci olanların sosyal, mesleki ve eğitim yaşamlarının masaya yatırılıp ortak oktanın bulunmasından çıkartıldı. Kriterler şunlardı; 15 Temmuz 2016’da yurtdışında görevli olmak, FETÖ’cü bir amiral bir mesaj çekiyor yurtdışındakilere Whatsapp grubunda verilen cevaplar ayrı bir kriterdir.

Bu sistem çok önemlidir. Karar vericiye karar destek sistemidir. İdari amire (Karar verici amire) destek sistemi uygular ya da uygulamaz, dikkate alır ya da almaz ama bu iltisakı belirleme uyarma işlemidir. FETÖ’yü, silahlı terör örgütü olarak değil, casusluk örgütü olarak tanımlamaktayım. Bunlardaki algı yönetimi çok güçlü. Çok ciddi sosyal medya kampanyaları yapıyorlar. Şu anda, 15 Temmuz’un bir senaryo olduğu algısını kamuoyuna yaydılar. Devletin bu algı operasyonlarına karşı bir operasyon yapması lazım.

“FETÖMETRE’nin 7-8 Senelik Geçmişi Var“

FETÖMETRE sistemi o kadar net bir sistemdir ki, ankesörlerin hepsi yüksek puan alıyor. Yani, FETÖ’cü oldukları ortaya çıkıyor. Tersine sağlama yapabiliyorsunuz. Sistem o kadar sağlam ki örgütün içerisinden ‘biz böyle nasıl çözülebilmişiz?’ sorusu ortaya çıkıyor.

Bu sistemin 7-8 senelik bir geçmişi vardır. FETÖMETRE’nin en önemli özelliği kurunun yanında yaş da yanmasındır. Mesela sınav sorularının çalınmasına karşılık bunun tespitini savcılıktan mı bekleyeceğiz? Askeri lise sınav soruları çalındı. Örgüt üyesine sınava girerken talimat veriliyor ve bilgisayar üzerinden talimatlara uyanlar ortaya çıkıyor. Karşılaştırmadan anormallik çıkınca puanlama sistemine göre her şey ortaya çıkmaktadır.

Ankesör ve Bylock ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nde, FETÖ’cülerin maksimum %10-15’ini çıkartabilirsiniz. Sebep ise, örgütün stratejisidir. Örgüt, benim için mahrem hizmetler vardır diyor. Bu mahrem hizmetler diğer kurumlar, kesimler gibi değildir. ‘Burada özel bir strateji yaparım sessizce sızarlar ve devam ederler’ diyor. Bunlar TSK, MİT, Emniyet, Yargı ve Mülkiye. Bu 4 tanesinde Bylock kullanımı diğerlerine göre daha azdır. Ankesör ise, zor durumda kalındığında yapılan bir haberleşme şeklidir.

“FETÖ’cülere Merhamet Edilmemelidir“

FETÖ ile mücadele bu mahrem kurumlarda, polis ve savcıya bırakılabilecek bir mücadele değildir. Ayrıca bu kriterler, iltisak kriterleridir, ceza kriterleri değildir. Bu sistem şunu yapar herhangi bir kurumda “atacak kadar bilgimiz olmayabilir ama silah verecek ya da aktif görev verecek kadar da güvenimiz olmadığı durumları da tespit eder.” Yani siz kritik mevkilere bunları getirmezsiniz. Siz önemli görevlere bunları atamazsınız. Siz bunlara Türkiye‘yi temsil ettirmezsiniz.

Terör örgütü olarak kabul edilip öyle yargılanmaları yanlıştır. Bu askeri casusluktur. Yargıda buna bir düzenleme getirilmelidir. Türk Ceza Kanunu’na uymuyorsa bir düzenleme yapılmalıdır. FETÖ’cülere merhamet edilmemelidir. Onlarda vatan millet sevgisi diye bir şey yok. Örgüt 2000 yılından sonra bütün askeri okul sınavlarını almıştır. Hepsi örgüt üyelerine verilmiştir. Örgüt sitelerinde; “Genç Barbaroslar dayanın!” diyorlar. Bu arkada gençler var geliyor demektir.

Sınavlarda neden aday numarası var? Örgüt, bir grup kuruyor her kuvvetten bu gruplara sadece onlara verilen 6-8 haneli aday numarası veriliyor. Mesela, 3. ve 4. rakamı toplamı 9’dan büyükse örgüt mensubu geç ama eğer ki küçükse yüzüne bile bakmadan kalıyor. Bu oran %90’ın üzerindedir. Türkiye şu anda küresel bir oyun bozucudur, bölgesel bir oyun kurucudur. Suriye’de, Libya’da, Katar’da, Karabağ’da, Somali’de küresel oyunu bozdu, kendi oyununu kurdu. Bunların hepsi güvenilir kadrolarla yapılabilecek bir şeydir. Hiç korkmamak gerekir.

Editör: İlknur Savun

(Kaynak göstermeden iktibas edilemez, telif içerir)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here