Finlandiya: ‘’İadesi Talep Edilen Kişiler Yeniden Yargılanmayacak’’

0
604

Finlandiya Adalet Bakanlığı, Türkiye’nin yeniden değerlendirilmesini talep ettiği 6 kişinin iade davasının tekrardan açılmayacağını bildirdi.

Finlandiya Adalet Bakanlığı yetkilisi Sonya Varpasu, söz konusu altı iade talebinin, Finlandiya yasaları ve uluslararası anlaşmalar tarafından belirlenen yükümlülüklere uygun olarak incelendiğini öne sürdü.

‘’Adalet Bakanlığının Nihai Kararlarına İtiraz Edilemez’’

Varpasu, Finlandiya Adalet Bakanlığı’nın iade yasası kapsamında verdiği kararlara itiraz edilemeyeceğinin de altını çizdi.

Yargının verdiği nihai kararların yeniden incelenmesinin, ‘hukuken çözülmüş davaların kalıcılığı genel ilkesi’ ve Finlandiya ceza hukuku maddeleri gereğince engellendiğini dile getiren Varpasu, ‘’Bu ilkeler kapsamında nihai olarak beraat eden veya hüküm giyen kimseler aynı suçtan ikinci kez yargılanamaz.’’ dedi.

‘’Türkiye’ye Verdikleri Sözler Yerine Getirilmemiş Sayılacak’’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 20 Ağustos tarihinde Bayrampaşa’da katıldığı programda, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’ten beklentisinin terör suçlarıyla ilgili iadelerin incelenmesi yönünde olduğunu söylemişti.

Türkiye’nin bu konudaki beklentilerinin karşılanmadığı sürece Finlandiya ve İsveç’in üçlü mutabakat kapsamında Türkiye’ye verdikleri sözü yerine getirmemiş sayılacaklarını belirten Bakan Bozdağ, her iki ülkenin de NATO üyelik sürecinin bu nedenle ilerlemeyeceğini kaydetmişti.