Francis Fukuyama: “Türk İnsansız Hava Araçları En Çok Satılanlar Arasında Olacak”

0
995

ABD’li ünlü Siyaset Bilimci Francis Fukuyama, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine bir yazı kaleme aldı. Francis Fukuyama, Ukrayna-Rusya savaşının Rusya’nın aleyhine sonuçlanacağını ifade ederek, “Putin, ordusunun yenilgisinden kurtulamayacak.” dedi.

Francis Fukuyama, ‘MiG-29 savaş uçaklarının Ukrayna’nın gücünü etkilemeyeceğini’ ifade ederek ‘Javelin, Stinger, Bayraktar TB2 SİHA, tıbbi malzeme, iletişim ekipmanı ve istihbarat paylaşımı tedariğinin çok daha verimli olacağını’ söyledi.

Francis Fukuyama, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan Bayraktar TB2 S/İHA’lara atıfta bulunarak, “Türk insansız hava araçları en çok satılanlar arasında olacak” dedi.

Francis Fukuyama’nın ‘Yenilgiye Hazırlanmak’ başlıklı makalesi aşağıda belirtilmiştir;

Rusya, Ukrayna’da açık bir yenilgiye gidiyor. Rus planlaması, Ukraynalıların Rusya’nın lehine olduğu ve ordularının bir işgalden hemen sonra çökeceği şeklindeki hatalı bir varsayıma dayanarak yetersizdi. Putin, tüm ordusunun büyük bir kısmını bu operasyona adadı – savaşa eklemek için çağırabileceği çok büyük bir güç rezervi yok. Rus birlikleri, büyük tedarik sorunları ve sürekli Ukrayna saldırıları ile karşı karşıya kaldıkları çeşitli Ukrayna şehirlerinin dışında mahsur kaldı. Rusya’nın Ukrayna’daki pozisyonunun çöküşü, bir yıpratma savaşı yoluyla yavaş yavaş meydana gelmek yerine, ani ve felaket olabilir. Meydandaki ordu, ne ikmal ne de geri çekilebilecek bir noktaya gelecek ve moraller uçup gidecek. Bu en azından kuzey için geçerlidir; Ruslar güneyde daha iyi durumda, ancak kuzey çökerse bu mevzileri korumak zor olacak. Bu gerçekleşmeden önce diplomatik bir çözüm mümkün değil. Bu noktada aldıkları kayıplar göz önüne alındığında, hem Rusya hem de Ukrayna için kabul edilebilir bir uzlaşma olamaz.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bir kez daha işe yaramaz olduğunu kanıtladı. Yararlı olan tek şey, dünyanın kötü veya yanlış yapan aktörlerini belirlemeye yardımcı olan Genel Kurul oylamasıydı. Biden yönetiminin uçuşa yasak bölge ilan etmeme veya Polonya’dan MiG-29 savaş uçaklarını transferine yardım etmeme kararlarının ikisi de iyi kararlardı; çok duygusal bir dönemde başlarını dik tuttular. Ukraynalıların Rusları kendi başlarına yenmeleri, Moskova’yı NATO’nun kendilerine saldırdığı bahanesinden mahrum bırakmaları ve tüm bariz tırmanma olasılıklarından kaçınmaları çok daha iyi.

Özellikle Polonya’dan transfer edilmesi beklenen MiG-29 savaş uçakları, Ukrayna’nın gücüne fazla bir şey katmayacaktır. Önemli olan, sürekli olarak Javelin, Stinger, Bayraktar TB2, tıbbi malzeme, iletişim ekipmanı ve istihbarat paylaşımı tedariğidir. Ukrayna kuvvetlerinin zaten Ukrayna dışından faaliyet gösteren NATO istihbaratı tarafından yönlendirildiğini varsayıyorum. Ukrayna’nın ödediği bedel elbette çok büyük. Katliamı durduracak tek şey, Rus ordusunun karada yenilmesidir. Putin ordusunun yenilgisinden kurtulamayacak. Ukrayna’nın istilası, saldırıdan önce Putin’e sempati duyan popülistlere büyük zarar verdi. Buna Matteo Salvini, Jair Bolsonaro, Éric Zemmour, Marine Le Pen, Viktor Orbán ve tabii ki Donald Trump dahildir. Savaş siyaseti, onların açıkça otoriter eğilimlerini açığa çıkardı.

Bu noktaya kadar olan savaş, Çin için iyi bir ders oldu. Rusya gibi Çin de son on yılda görünüşte yüksek teknolojili askeri güçler oluşturdu, ancak savaş deneyimleri yok. Rus hava kuvvetlerinin sefil performansı, benzer şekilde karmaşık hava operasyonlarını yönetme tecrübesi olmayan Çin Hava Kuvvetleri tarafından tekrarlanacaktır. Umarım Tayvan, Ukraynalıların yaptığı gibi savaşmaya hazırlanma ihtiyacı konusunda uyanır ve zorunlu askerliği geri getirir.

Türk insansız hava araçları en çok satılanlar arasında olacak. Bir Rus yenilgisi, “özgürlüğün yeni doğuşunu” mümkün kılacak ve bizi küresel demokrasinin gerileyen durumuyla ilgili korkumuzdan kurtaracaktır. 1989’un ruhu, bir avuç cesur Ukraynalı sayesinde yaşayacak.

Francis Fukuyama