“Frontex, Yunanistan’ın Suç Ortağıdır.“ | ÖZEL

0
590
Almanya merkezli Junge Welt Gazetesi’nin haberine göre Avrupalı bir grup avukat, Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Birimi Frontex’in, Doğu Akdeniz ve Adalar (Ege) Denizi’ndeki misyonuna son verilmesini istedi. Avukatlar, misyona son verilmez ise, Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı’na (ECJ) gideceklerini belirttiler.
Avukatlar Omer Shatz, Iftach Cohen ve Anastasia Ntailiani, Frontex Başkanı Fabrice Leggeri’ye yönelik, “Frontex, Yunanistan’ın savunmasız göçmenleri denize maruz bırakma politikasının suç ortağıdır.” şeklinde iddiada bulunarak, mektup yazdılar. Frontex Başkanı Fabrice Leggeri, avukatların açıklamalarını araştırarak insan hakları ihlallerini öğrenirse, Frontex düzenlemelerinin 46. maddesi uyarınca görevleri sona erdirmekle yükümlüdür.

Avukat Shatz’a göre, yayınladıkları mektupun 32. sayfasında Frontex’in, Yunan sahil güvenliğine yasayı ihlal etmelerinde nasıl yardımcı olduğunu ve Mart 2020’nin başından bu yana onları nasıl koruduğunu anlatıyor. Mare Librum örgütü Perşembe günü Yunanistan’ın dış sınırındaki mültecilere yönelik şiddetin geçen yıl yeni bir boyuta ulaştığını gösteren bir rapor yayınladı.
Mart ve Aralık ayları arasında 9.798 mültecinin zorla Türkiye’ye geri gönderildiği 321 olay belgelendi. Mare Liberum, kurtulan sığınmacıların açıklamalarına dayanarak, “ana aktör olarak Yunan sahil güvenliğine” ek olarak, Frontex ve NATO komutasındaki gemilerin de “sistematik ve yasadışı geri dönüş operasyonlarına” katıldığını bildirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü: “Yunanistan Sığınmacıları Zorla Türkiye’ye Geri Gönderiyor.”

Temmuz 2020’de İnsan Hakları İzleme Örgütü, Yunanistan’ın, ülkede bulunan ve iltica başvurusu yapan sığınmacıları kara ve deniz sınırlarından zorla Türkiye’ye “geri ittiğini” bildirdi.
İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Yunanistan Temsilcisi Eva Cosse, “Geri itmeler, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca toplu sınır dışı edilme dahil olmak üzere çeşitli insan hakları normlarını ihlal ediyor. Yunan makamları, bu küresel kriz döneminde en savunmasız insanları koruyacakları yerde, onların sağlığını göz ardı ederek iltica haklarını ihlal etti. Örgüt ilk defa Yunanistan’ın derinliklerinden iltica başvurusunda bulunanların kolektif şekilde geri itilmelerini belgeledi.” açıklamasında bulunmuştu.

Göçmenleri Türk Sahil Güvenlik Ekipleri Kurtarıyor

7 Ocak 2021’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunan Sahil Güvenlik unsurlarının düzensiz göçmenleri kurtarmak yerine onların hayatlarını tehlikeye atarak Türk kara sularına ittikleri, daha sonra göçmenlerin Türk Sahil Güvenlik unsurlarınca kurtarıldığı görüntüleri paylaşmıştı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yunanistan, masum insanları ölüme itiyor, Avrupa seyrediyor. Türk Sahil Güvenlik Güçleri, can kurtarıyor. Her gün devam eden bu insanlık dışı davranışa ses çıkarmayan Frontex’i ve Avrupa Parlamentosu’nu kınıyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.
Yunanistan’ın düzensiz göçmenlere yönelik sert tutumu devam ediyor.

Yararlanılan Kaynaklar

https://www.jungewelt.de/artikel/397004.frontex-juristen-fordern-ende-von-%C3%A4g%C3%A4is-mission.html