Hardalias: ‘’Türkiye, Gerilimi Körükleyen Bir Faktör’’

0
130

Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, ”Türkiye, Doğu Akdeniz’de istikrarsızlık ve gerilimi körükleyen bir faktör olarak hareket etmeye devam ediyor.’’ dedi.

Türkiye-Yunanistan hattında gerilim yükselmeye devam ederken Yunan tarafından Türkiye’ye yönelik açıklamalar sürüyor.

Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, Atina merkezli Karfitsa’ya verdiği demeçte Türkiye hakkında yöneltilen soruları yanıtladı.

‘’Ankara, Saldırgan Eylemlerle Kazanç Elde Edemez’’

Türkiye’yi saldırganlıkla suçlayan Hardalias, ‘’Ankara bakımından en kötü durum, bütün saldırgan eylemlere rağmen günün sonunda bunlardan hiçbir şey elde edememesidir. Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından örülen aşılmaz duvar sayesinde Yunan egemenliği en ufak bir şekilde ihlal edilememektedir.’’ ifadesini kullandı.

Hardalias, Yunanistan’ın Türkiye’ye pratik cevaplar verdiğini dile getirerek ‘’Türkiye’nin başarılı olduğu tek şey, göçü Avrupa’daki ortaklarımıza karşı bir araç olarak kullanmaya çalışan Lukaşenko’nun Belarus’u gibi diğer ülkelerin sempatizanı ve hatta yol arkadaşı olarak kendini teşhir etmektir.’’ açıklamasında bulundu.

‘’Türkiye, Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor’’

Hardalias, Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin, Türk Hava Sahasına yönelik ihlallerine ilişkin sorulan soru üzerine şunları söyledi:

‘’Bunlar,  haksızı haklı çıkarmak için yapılan mesnetsiz Türk suçlamalarıdır. Yunanistan Hava Kuvvetleri her zaman Yunan dış politikasının amiral gemisi olan Uluslararası Hukuka saygı temelinde çalışır. Öte yandan Silahlı Kuvvetlerini, neo-Osmanlı revizyonizmi için bir araç olarak kullanan ve Uluslararası Hukuk kurallarını sistematik olarak ihlal eden bir Türkiye var. Biz, Türkiye ile aynı olmamayı tercih ettik. Tüm müttefiklerimiz de bunun farkında. Türkiye’nin uluslararası imajını iyileştirmesinin yolu, gerçeğin çarpıtılmasıyla döşenemez.’’

‘’Silahlı Kuvvetler Tetikte’’

Hardalias, Yunanistan’ın Meriç’teki sınır duvarının uzatılmasına ve sınır gözlemi için ek teçhizatın sağlanmasına karar verildiğini kaydetti.

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin tetikte olduğuna dikkat çeken Hardalias, ‘’Sınırların korunması ve gözetimi ile görevli tüm unsurlar görevinin başındadır. Unsurlarımız ulusal güvenliği korumak için uygun kararlar almaktadır. Ankara’nın 2020’deki kilit Yunan tepkisinden uygun sonuçları çıkardığını ve bir daha ciddi şekilde provoke etmeyeceğini umuyorum. En kötü senaryo için bile her olasılığa hazırız.’’ ifadeleriyle açıklamasını tamamladı.