İŞBİR, TCG İSTANBUL İçin Teslimata Hazırlanıyor

0
652
TCG İstanbul

STM Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ana yükleniciliğinde, ilk İSTİF Sınıfı Fırkateyn olan TCG İSTANBUL’un üretim faaliyetleri devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketlerinden İŞBİR, TCG İSTANBUL Fırkateyni için ürettiği dizel jeneratör setlerinin fabrika kabul testlerini gerçekleştirdi. İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş., ilk İSTİF Sınıfı Fırkateyn olan TCG İSTANBUL (F-515) için 750kVA gücündeki dizel jeneratör setlerinin fabrika kabul testlerini tamamladı.

Konuyla ilgili olarak şirketten yapılan açıklamada, “STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’nin ana yükleniciliğini üstlendiği projenin 750 kVA gücündeki 4 adet dizel jeneratör setlerinin fabrika kabul testleri başarıyla tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

MİLGEM Projesi kapsamında üretilen 5. gemi olan ve İstif sınıfı fırkateynlerin ilki TCG İstanbul 23 Ocak 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle denize indirilmişti. TCG İSTANBUL Fırkateyni’nin, Mayıs 2022’de liman kabul testleri, 2023 Ocak’ta seyir kabul testleri tamamlandıktan sonra 2023 Eylül’ünde ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi hedefleniyor.

150’den fazla sistemin kullanıldığı İSTANBUL’da en az %75 yerlilik oranı hedefleniyor. Keşif ve gözetleme, hedef tespit, teşhis ve tanıma, erken ihbar görevleri ile üs ve liman savunması görevlerini gerçekleştirecek fırkateyn, gelişmiş denizcilik özellikleriyle tamamen milli imkanlarla tasarlandı.

TCG İstanbul

MİLGEM Projesi İstif Sınıfı Fırkateynler

‘İ’ sınıfında inşasına 2017’de başlanan TCG İstanbul’u (F-515) TCG İzmir (F-516), TCG İzmit (F-517) ve TCG İçel (F-518) firkateynleri izleyecek.

‘İ’ Sınıfı firkateynlerin ADA Sınıfı korvetlere göre üstünlükleri; daha yüksek seyir siası, geliştirilmiş hava savunma yeteneği, daha uzun menzilli, etkin ve millilik oranı yüksek silahlar ve daha etkin komuta kontrol ve savaş sistemleri.

En az 40 yıl hizmette kalacağı belirtilen “İ” Sınıfı firkateynlerin en büyük özelliğinin taşıdığı silahlar ile komuta kontrol ve sensör sisteminin büyük oranda yerli olduğu belirtiliyor.

Üzerinde 16 adet gemisavar füze bulunduracak olan İSTİF sınıfı fırkateynlerin, gemisavar füze olarak Roketsan tarafından geliştirilen yerli füze Atmacayı kullanması bekleniyor.