İtalya Eski Dışişleri Bakanı Frattini: “Türkiye Vazgeçmesi Zor Bir Stratejik Ortak“

0
3053
İtalya eski Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Formiche medyasına Türkiye ve İtalya ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Franco Frattini, Türkiye’nin NATO’da önemli bir ittifak üyesi olduğuna dikkat çekerek “Türkiye NATO için vazgeçmesi zor stratejik bir ortak“ ifadesinde bulundu.
Franco Frattini, Batı’nın Ortadoğu’daki etki alanlarını kaybettiğini söyleyerek, “Doğu Troya’sını yarattık, bunlar: Türkiye, Rusya ve İran“ dedi.
İtalya eski Dışişleri Bakanı Franco Frattini’nin dikkat çeken açıklamaları şu şekilde;

“Batı, Ortadoğu’da Rusya ve Türkiye’ye Alan Açtı“

İtalya Başbakanı Draghi’nin, İtalya’nın eski rolünü Batı ile Türkiye arasında bir köprü olarak anladığına inanıyorum. Dışişleri bakanı olduğum ve Türkiye’nin AB adayı olarak kabul edildiği günleri hatırlıyorum. İngilizlerle birlikte “Türkiye’nin dostları” adlı bir grup oluşturduk, bunun İran, Rusya ve Çin’in kollarına doğuya itilmesini önlemek istedik.
Almanya eski Başbakanı Schröder ve Fransa eski Cumhurbaşkanı Chirac hemen bu girişimlere kapıyı kapattı. AB’de asla Türkiye olmadı. Bu, dikkatsiz bir hareketti. Bugün tüm çıkarlarımıza aykırı bir Ankara-Tahran-Moskova eksenine tanık oluyoruz. Erdoğan, İstanbul Belediye Başkanıyken, onu partisiyle birlikte EPP (Avrupa Halk Partisi) toplantılarına davet ettim.
Trump yönetiminin ve Obama’nın ikinci döneminin çok ciddi hataları vardı. Orta Doğu’da Rusya ve Türkiye’ye alan açtı. Boşluklar Rusya ve Türkiye tarafından dolduruldu. Batı, etki alanlarında Mısır ve Libya’yı terk etti. “Doğu Troya’sını” yarattık, bunlar: Türkiye, Rusya ve İran.

“Türkiye NATO İçin Vazgeçmesi Zor Stratejik Bir Ortak“

Beğen ya da beğenme, Türkiye NATO için vazgeçmesi zor stratejik bir ortak. Elbette Erdoğan’ın bazı tavırları NATO ile uyumlu değil. Ama oyunun artık değiştiğini hepimiz biliyoruz: Ankara S-400 füzelerini Moskova’ya iade etmeyecek. Avrupa, milyarlarca avro ödenen göçmen akışlarının Türk denetiminden vazgeçmesine izin vermez.
Türkiye, yüzyıllar sonra Osmanlıların izinden giderek Libya’daki varlığını sahiplendi. Binlerce uçak, araç, adam yerleştirdi. Ankara ile ancak güç paylaşımı açısından daha fazla düşünebiliriz.

“Erdoğan, Türkiye-Libya MEB Sınırlandırma Anlaşması İle Tüm Akdeniz Avrupa’sını Atladı“

Akdeniz’deki enerji merkezi ve koridorları için Ankara ile Trablus arasında yapılan anlaşmayı düşünüyorum. Erdoğan, tek bir darbe (Türkiye-Libya MEB Sınırlandırma Anlaşması) ile tüm Akdeniz Avrupa’sını atladı. Yine de Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan ve Karadeniz’den geçen gaz ve petrol boru hatlarıyla halihazırda bir enerji merkezidir.
Karabağ’da da Putin ve Erdoğan, Fransa önderliğindeki Minsk grubunun uzun ve beyhude çabalarının ardından bir telefon görüşmesi ile ateşkes ilan etti.
Yararlanılan Kaynak