ITC Başkanı Erşat Salihi Görevden Alındı Mı? [ÖZEL]

0
3731
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi görevden alındığı, yerine Başkan Yardımcısı Hasan Turan’ın getirildiği gündeme geldi. Erşat Salihi’nin farklı nedenlerle ‘görevden alındığı veya istifaya zorlandığı’ haberleri Türkiye’de geniş yankı bulurken, Kerkük’te de bu durum halk tarafından sıcak karşılanmadı.
Erşat Salihi, İstifa haberlerinin yayıldığı gün (26 Mart) twitter hesabından, “Kendimizi tanıyalı, davaya hizmeti özümüze amaç bildik ve bilmeye de devam edeceğiz. Daha yolun ortasındayız. Asla ve asla geri adım atmak yok. Millete, davaya, Türkmeneli’ye ve Türk dünyasına, birlik beraberliğimizi koruyarak hizmete kaldığımız yerden devam edeceğiz.” paylaşımında bulunmuştu.
Bugün ise ITC Başkanı Erşat Salihi, büyük bir kalabalık ile Altunköprü’de karşılandı. Türkmenler, Salihi’nin istifa kararı almasını reddedip, destek verdi. Altunköprü katliamının yıl dönümünde konuşan Erşat Salihi, “Bu bayrak; hiçbir zaman inmeyecek, Türk Dünyası’nda varlığını sürdürecek, Türkmeneli bayrağını yükseltecek.“ dedi.
Habertürk’ten Prof. Dr. Kürşad Zorlu, Erşat Salihi ile görüştüğünü söyleyerek, “Erşat bey bugün Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu’nu toplayarak istifasını açıklayacak. Milletvekilliği görevi ise devam edecek.“ dedi. Ayrıca Zorlu, Erşat Salihi’nin “Bu bir bayrak yarışıdır. Mücadelemden ve davamdan asla vazgeçmem. Görevi devredeceğim arkadaşlara elimden gelen desteği vereceğim. Biz Türk’üz, Türkiye ve Türk milleti benim her vakit baş tacımdır.” mesajını da kamuoyu ile paylaştı.
Konuya ilişkin, Kerkük’te siyasi dinamikler üzerine son durumu bölgedeki kaynaklar ile görüştüm. Görüştüğüm kaynaklar, Erşat Salihi’nin görevine devam etmesini önemle belirterek, Erşat Salihi’nin yerine gelen Hasan Turan hakkında geçmiş dönemde bir takım problemler ortaya çıktığını ifade ettiler.

Birinci Kaynak:

“Türkmen Partileri, Erşat Salihi’nin Görevden Alınmasını Talep Ettiler“

Türkmen partileri ilk önce kendi aralarında bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıya Irak Türkmen Cephesi’nden Kerkük İl Başkanı da katıldı. Önümüzdeki parlamento seçimlerinde liste oluşturma, liste başkanı seçme ve adayların seçilmesi konusunda konuşuldu. Herkes imza verdi, Kerkük İl Başkanı da imza attı. Aday listesi Erşat Salihi’ye ulaşınca listedeki adaylar Erşat Salihi tarafından kabul edilmedi, onaylanmadı. Ardından Erşat Salihi, ITC Genel Merkezi önünde basın toplantısı düzenleyerek, ‘Türkmenlerin tek temsilcisinin ITC olduğunu ve listedeki adaylara ITC’nin karar vereceğini’ ifade etti.
Bunun üzerine Türkmen partileri ve ITC, 4 saatlik bir toplantı daha düzenledi. Bu toplantı da her iki taraf bir sonuca varamadı. Ardından 4-5 Türkmen Partisi ortak bir açıklama yaparak ITC Başkanı Erşat Salihi’nin görevden alınmasını talep ettiler ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili makamlarına şikayette bulundular. Türkiye Cumhuriyeti’nde, Kerkük ile ilgilenen makamlar bunu olumlu karşılayarak, ITC Başkanı Erşat Salihi’nin görevden alınmasını, onun yerine Başkan Yardımcısı Hasan Turan’ın göreve getirilmesine karar verdiler.

“Erşat Salihi’ye 2 Seçenek Sundular“

Fakat bunun üzerine karar değişti, Erşat Salih’e 2 seçenek sundular: Birincisi, parlamentoya gidip milletvekili olacak ve ITC Başkanlığını yürütemeyecek, ayrılacaktı. İkincisi ise ITC Başkanı olarak görevine devam edecek ama parlamentoda kendini aday olarak göstermeyecekti. Sanıyorum şuan ikisinin arasında kaldı ve hangisini seçeceğini kendisi karar verecek. Bana kalırsa, birinci seçeneği kabul edeceği yüksek bir ihtimal.
Listeler ile ilgili bir sorun yok. Fakat, bu parlamento seçimlerinde Kerkük; kuzey, güney ve orta olmak üzere 3 seçim bölgesine ayrıldı. Bu sebeple aday gösterme durumunda biraz sıkıntı yaşandı. Fakat, Erşat Salihi’nin görevden alınmasının ardından ITC Başkanlığına kimlerin aday gösterileceği henüz belli değil.

“Hasan Turan, Erşat Salihi Kadar Etkili Olamaz“

Erşat Salihi’nin görevden alınması, tabiki de bir çok Türkmen’i ve Kerkük’ü olumsuz etkileyecek. Çünkü, şu an Irak Türkmen Cephesi’nde, Erşat Salihi kadar konuşmayı bilen ve daha doğrusu istediğini bağıra bağıra dile getiren bir şahıs yok. Hasan Turan, Erşat Salihi kadar etkili olamaz. Erşat Salihi, istediği gibi konuşan ve Türkmenlerin hakkını ve hukukunu savunan bir lider. Fakat, Hasan Turan böyle değil. Genellikle sakin bir yapıya sahip. Bizim Türkmen Milleti’nin beğendiği ve desteklediği şey, Türkmenlerin hakkını ve hukukunu sonuna kadar bağıra bağıra savunan bir liderinin olmasıdır. Bu sebeple Hasan Turan’ın getirilmesi, Türkmenler tarafından pek olumlu karşılanmadı.

“Hasan Turan, Kerkük’ü Milletvekilliği İçin Sattı“

Daha önemlisi de, 2014 seçimlerinde Hasan Turan parlamentoya aday gösterildiğinde, Kerkük İl Meclis Başkanı idi. Parlamentoda milletvekili olarak göreve başladığı anda, Kerkük’teki İl Meclis Başkanlığı görevini terk etti. İki görevi aynı anda yürütemez, milletvekilliğini seçti. Hasan Turan’ın karşısında ise Kerkük’ün eski valisi PKK sempatizanı Necmeddin Kerim vardı. Necmettin Kerim de parlamentoya adaylığını koymuştu. Fakat, Necmettin Kerim, ismi çıktıktan sonra Valilik görevini devam ettirdi, görevinde kaldı. Kendisi gitmedi, kendisinin yerine başka bir ismi aday göstererek parlamentoya onu gönderdi.
Hasan Turan ise, parlamentoya gittiğinden dolayı Kerkük İl Meclis Başkanlığı görevi boş da kaldı. Kerkük İl Meclis Başkanlığı, Türkmenlerin hakkıydı. Ancak, o dönemde Kürtlerin çoğunluklu olarak Kerkük’teki nüfuzlarından dolayı o göreve başka bir Kürt kökenli isim getirildi. Hasan Turan, bu sebeple Türkmenler tarafından dışlanmış durumda. Şimdi herkes, ‘Kerkük’ü parlamento ve milletvekilliği için bırakan Hasan Turan, şuan ITC’nin başına getirildi. Yine bu görevini yine bırakıp, başka bir konuma gelebilir.’ diye konuşuyor.
Görüştüğüm ikinci kaynak ise, ITC Başkanlığı görevinin zor olduğunu dile getirerek, Erşat Salihi’nin görevden ayrılmasının Türkmenler ve Türk Dünyası’nda bir boşluk yaratağını ifade etti.

İkinci Kaynak

“Hasan Turan, ITC Başkanlığı İçin Uygun Bir İsim Değil“

Kerkük İl Meclis Başkanlığı görevini yürütürken, güzel hizmetleri vardı. Biraz İslamcı olsa da iyi bir Türkmen olduğunu düşünüyorum. Açıkcası, ITC Başkanlığı ona iki gömlek fazla gelebilir. Bence üstesinden gelemeyecek, zor bir görev. Şu anda Türk Dünyası’nda ve Türkmenler üzerinde tanınan lider haline gelmiş bir liderimiz yok. Hasan Turan iyi bir adam, babamın da çocukluk arkadaşıdır. Fakat, ITC Başkanlığı için uygun bir isim değil. Milletvekili seçildikten sonra o dönemde Kerkük İl Meclis Başkanlığı görevi boş da kaldı. Türkmenlerin hissesi, payı da tehlikeye girdi.
Milletvekilliği sürecinde iyi işleri de var; Kürtlerin Kerkük üzerine yönelik bazı oyunlarını (anayasa ile ilgili) bozdu. Fakat, Kerkük İl Meclis Başkanlığı’nı terk etmesi, büyük tepkilere neden oldu. Hasan Turan, yasaları kanunları iyi bilen bir isim, fakat liderlik özellikleri biraz yetersiz gibi.

Erşat Salihi’den Keskin Çıkışlar

ITC Başkanı Erşat Salihi, bundan 2 hafta önce, “Kerküklülerin güvenliği tehdit altındadır. Kerkük sınırlarının içinde Leylan’da ve Çimen’de, PKK’lı teröristlerin karargahı var. Kerkük’ün içinde teröristlerin barındırılması, Mahmur ve Sincar’dan daha çok tehlikedir.“ demişti.
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, 21 Mart’ta “Kerkük Kürdistan’dır” diyen KDP’li yetkiliye ise, “Kerkük asla Kürdistan olmaz. Artık bu hayalden vazgeçin. Kerkük, Irak Türkmenlerinin atar damarıdır. Bir kişi kalsak bile, Kerkük Irak Türklerinin yeri olarak kalacaktır.” demişti.