“Karşımızda Militan, Maksimalist ve İrrasyonal Bir Ülke Vardır“ | Cem Gürdeniz

0
1552
E. Amiral Cem Gürdeniz bugün katıldığı bir televizyon programında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Amiral Cem Gürdeniz, Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik tutum ve davranışlarına değinerek, “Dışişlerine tavsiyemiz, Yunanistan’ın rasyonel bir aktör olarak görülmemesidir. Karşımızda militan, maksimalist, irrasyonal bir ülke vardır.“ dedi.
Gürdeniz, Türkiye’nin diyalogdan yana adımlarına karşı Yunanistan’ın ısrarla istikrarı bozduğunu belirtti. Dışişleri’nin, Yunanistan’ı rasyonel bir aktör olarak görmemesi gerektiğini vurguladı.
Amiral Cem Gürdeniz’in dikkat çeken açıklamaları şöyle;

Yunanistan, Türkiye ile ilişkiler ne zaman bozulsa İyon Denizi’nde 12 mil kararını gündeme getirirdi. Nitekim bunu gerçekleştirdiler. İyon Denizi, Türkiye için hayati jeopolitik çıkarların olduğu alan değildir. Ancak, bu alandaki uygulamayı Girit veya Adalar (Ege) Denizi’ne uygulamaya kalktıkları takdirde, bunun sonuçlarına katlanacaklarını Türkiye 1995 yılından bu yana her ortamda deklare ediyor. Karar onlarındır.

Türkiye’nin, Yunanistan’ın sözde hak iddia ettiği bölgelerde bir faaliyet planlamaması gibi iyi niyet gösterilerinin olduğu bir ortamda, Yunanistan’ın bu kararı bölgedeki barış ve istikrarı gibi zedelediği, Türkiye’yi ısrarla kışkırttığının da ispatıdır. Yunanistan, Türkiye ile ilişkileri kurabilecek bir tutum içinde değildir. Türkiye ile kriz, Yunan hükümetini iç sorunlardan uzaklaştırmakta, popülist bir yaklaşımla ekonomik olarak acılar çeken Yunan halkını oyalamaktadır.

Benzer şekilde Türkiye mağduriyeti üzerinden de ABD ve AB’nin yakın ilgi ve desteğini zerine çekmektedir. Kısaca, Yunanistan hem mağdur söylemine bulunmakta, diğer taraftan maksimalist iddialarından bir adım bile geri adım atmamaktadır. Dışişlerine tavsiyemiz, Yunanistan’ın rasyonel bir aktör olarak görülmemesidir. Karşımızda militan, maksimalist, irrasyonal bir ülke vardır.

Editör: İlknur Savun