‘’Kıbrıs (GKRY), Türkiye ile Anlaşma Yapmadan Doğal Gaz Satamaz’’

0
2032

GKRY Merkezli Cyprus Mail gazetesi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in ‘’MEB konusunda Türkiye ile anlaşmaya varmadan doğal gaz satmasının mümkün olmadığını’’ söyledi.

‘’Bizim Görüşümüz: Anastasiadis’in enerji konusundaki hayalleri bize pahalıya mal oluyor’’ başlığıyla yayınlanan haberde, Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı’nın Doğu Akdeniz’e yönelik uyguladığı politikalar da sıklıkla eleştirildi.

Söz konusu haberde, GKRY Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yeniden seçildikten sonra pragmatik durum analizinden ziyade arzulu ve ihtişam dolu yanılmalarla birlikte korkunç hatalar yaptığı da ifade edildi.

Yazıda, Kıbrıs’ı Doğu Akdeniz’de enerji oyuncusu yapma ve Türkiye’yi dışlayarak bölgede bir enerji merkezi oluşturma politikalarının son derece korkunç şekilde yanlış gittiği belirtilirken, Yunanistan, Mısır ve İsrail’in Güney Kıbrıs’ı dışlayan enerji planları ve anlaşmalar yaptığı söylenildi.

’’Türkiye’nin Hiçbir Şey Yapmayacağına İnanacak Kadar Saf Mıydı?’’

Diğer yandan Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de enerji planlarından dışlanmayı kabul etmeyeceği kaydedilerek, Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e ilişkin ‘’Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesinde dışlanmayı kabul edeceğine ve bu konuda hiçbir şey yapmayacağına inanacak kadar saf mıydı?’’şeklinde açıklamalara yer verildi.

Ayrıca haberin devamında görüşler ise şöyle;

‘’Gerçek şu ki Kıbrıs, Türkiye ile MEB konusunda bir anlaşmaya varmadıkça herhangi bir şekilde doğal gaz satması pek mümkün değil. Pragmatik bir lider sadece bunları anlamakla kalmaz, Kıbrıs doğal gazından yararlanmanın en uygun yolunun sınırsız talebe sahip büyük bir pazar olan Türkiye’ye satmak olacağını da fark ederdi.’’

Yararlanılan Kaynak:

https://cyprus-mail.com/2021/03/07/anastasiades-delusions-on-energy-to-cost-us-dearly/