Medusa Tatbikatı’nın Türkiye’ye Gönderdiği Mesaj Nedir ?

0
2006
2017 yılından bu yana devam eden Medusa Tatbikatı Mısır, Yunanistan ve GKRY arasındaydı. Bu sene yapılan 10. tatbikatta söz konusu üçlüye, Fransa ve BAE’nin katılması sürpriz olmadı. İskenderiye açıklarında ve Kahire FIR’ı içinde yapılacak tatbikatın verdiği mesaj açıktır: “Türkiye, Anadolu dışına çıkma. Sana verilen Seville haritasındaki deniz yetki alanını kabullen.“
Bu tatbikat, Türkiye’nin batı Asya’da soğuk savaş sonrası yeni bir jeopolitik yönelişe girmesi ve geleneksel Atlantik ittifak jeopolitiğini terk etmesine bir cevaptır. Türkiye’nin, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi’ndeki kıta sahanlığına ve müstakbel münhasır ekonomik bölgesine sahip çıkarak bu alanlardaki hak ve çıkarlarını korumasına yönelik politikasını gayri hukuku ve saldırgan olarak tanımlayıp, kendi saldırganlıklarını örtme gayretidir.

Pahalı Savaş Gemileri Satın Almakla Kısa Sürede Deniz Gücü Olunmaz

Ancak şunu unutmamaları gerekiyor; Kendi iç sorunlarıyla baş edemeyecek kadar yönetim zafiyeti ve güç gerilemesi içindeki Fransa ile sadece finansal gücü olan BAE’nin, Yunanistan ve GKRY için gerçek bir krizde yapabilirlikleri sınırlıdır. Mısır’ın yapabileceği ise sadece gösterişe yöneliktir. Pahalı savaş gemileri ve denizaltılar satın almakla kısa sürede deniz gücü olabilmenin tarihte örneği yoktur.
Türkiye’ye ayar ve mesaj vermeye yeltenen ülkelere 20 Temmuz 1974’te, Nikos Sampson darbesinden 120 saat sonra Girne’de kıyıbaşını tutan Türk donanması, ordusu ve hava kuvvetlerini iyi analiz etmelerini öneririm.
Medusa Tatbikatı kışkırtıcı karakterdedir. Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de ganbot diplomasisi uyguladığı, uluslararası hukuka uymadığı için eleştiri getiren ülkelere tavsiyem; Son 3 yılda Yunanistan ve GKRY orkestrasyonunda Türkiye aleyhinde yapılan tatbikat sayılarına ve kapsamlarına, GKRY’nin, Mayıs 2004’te tek taraflı ilan ettiği MEB’in hukuksuzluğuna, KKTC’nin haklarının gaspına ve Türk kıta sahanlığına tecavüzlerine bakmalarını tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here