Miçotakis: ‘’Yunanistan-Türkiye Çatışmasını Hayal Edemiyorum’’

0
335

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Yunanistan-Türkiye çatışmasını hayal edemediğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Yunanistan’ın Selanik şehrinde düzenlenen Selanik Uluslararası Fuarı’ndaki (HELEXPO) basın toplantısında konuştu.

Fuar kapsamında açıklamalarda bulunan Miçotakis, Yunanistan ve Türkiye arasında artan gerilime işaret ederek iki ülke arasındaki çatışma ihtimallerini hayal edemediğini söyledi.

‘’Erdoğan ile Her Zaman Görüşmeye Açığım’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik son açıklamalarını kabul edilemez bulduğunu ifade eden Miçotakis, ‘’Tüm Türk Kurumları’nın devamlı sürdürdüğü saldırganlığı sorunlu buluyorum. Türk toplumunu zehirliyorlar ve iyi komşuluk ilişkilerini baltalıyorlar’’ dedi.

Miçotakis, Erdoğan ile bir toplantı gerçekleştirmek için her zaman müsait olduğunu belirterek, ‘’Tahminimce tekrar görüşeceğiz. Türkiye ile her zaman açık iletişim kanalları arayacağız. Sayın Erdoğan ile görüşmeye açığım. Türkiye Prag Zirvesi’ne davet edilebilir. Erdoğan, Prag Zirvesi’ne gelirse Yunan argümanıyla karşı karşıya kalacak ve cevap vermesi istenecektir. Ayrıca Türkiye’nin bu tavırlarının neden fayda sağlamayacağını açıkça söylemek için fırsat olacak’’ diye konuştu.

Türkiye ile iki komşuya yakışır ilişkilere sahip olmak istediklerinin altını çizen Miçotakis, geçmişe takılı kalmak yerine ikili ilişkilerin daha iyi noktalara nasıl ilerletilmesiyle ilgilendiğini ifade etti.

‘’Türkiye’ye Net Cevaplar Vereceğiz!’’

Yunanistan’ın kendi müttefiklerinin gücünü küçümsemediği sinyalini veren Miçotakis şu değerlendirmelerde bulundu:

‘’Umarım Türkiye izlediği stratejinin çıkmaz sokak olduğunun farkına varır. Özellikle Yunanistan’ı saldırgan olarak gösteren Türkiye’nin, çarpıtmalarına net cevaplar vereceğiz. Yunanistan müttefiklerinin gücünü küçümsemiyor. Ülkemizi caydırıcılık açısından güvence altına alma ve ittifaklar kurma görevimi özenle sürdüreceğim.’’

‘’Çeşitli ülkelerde Türkiye’ye yönelik muamelede kademeli bir değişim var. Türkiye, Atlantik’in her iki tarafında da benimsenmeyen neo-yayılmacı ve neo-emperyalist bir anlayışı benimsiyor. Bunun yanı sıra Avrupa’da ve ABD’de büyük endişelerle karşılanan Türkiye, Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmayan tek ülke konumundadır.’’