Oktay: Yunan’ın gündüzü gece olacak

0
238
Fuat Oktay

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Sivas’a geldi. Sivas’ta çeşitli temaslardan sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Oktay, açıklamalarında Yunanistan-Türkiye arasında yaşanan son gelişmelere de değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik ‘’Bir gece ansızın gelebiliriz’’ sözlerini hatırlatan Oktay, ‘’Bakıyoruz Miçotakis de ‘gece gelme gündüz gel’ diyormuş. Bilmiyor mu acaba Türkiye Ege’de tepkisini gösterdiğinde zaten Yunan’ın gündüzü gece olacak’’ dedi.

Oktay, Türkiye’nin Ege’de uluslararası anlaşmalara dayanarak gerekeni yapması halinde Yunanistan’ın güvendiği dağlara kar yağacağını, bundan dolayı Yunanistan’ın İzmir’in kurtuluşunu ve Kıbrıs Barış Harekatı’nı unutmaması gerektiğini vurguladı.

Yunanistan’a okyanus ötesinden sufle verenlerin sözde barış getirdikleri yerleri gördüğünü kaydeden Oktay, ‘’Türkiye, 20 yıldır barış, istikrar ve güvenlik için çalıştıkça, birileri de çatışma ve savaş için gayret gösterdi. Bizden değerlerimizi ayaklar altına alarak teslimiyet yolunu seçmemizi talep ettiler. Ama bu millet, tavrını karşısındakinin cüssesine göre belirlemeyecek kadar cesur bir millettir’’ şeklinde konuştu.

Yunanistan’ın devamlı olarak Türk hava sahasını, mavi vatan sathını suistimal etmeye çalıştığını vurgulayan Oktay, Yunanistan’ın uluslararası anlaşmalara göre gayri askeri statüdeki adaları silahlandırdığını ve Ege’de sığınmacı botlarını geri iterek çok sayıda ölümlere neden olduğunu belirtti.