Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Harekatları Son Durum Haritası

0
2164
Türk Silahlı Kuvvetleri Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK’ya yönelik Pençe Harekatlarını devam ettiriyor. Irak’ın kuzeyinde 23 Nisan’da başlatılan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları sürüyor. Savaş uçakları belirlenen hedefleri imha ederken, komandolar Metina’da PKK’lı teröristleri etkisiz hale getiriyor.
Metina bölgesinde yürütülen operasyonlarda teröristlerin barındığı mağara ve sığınaklar imha edilirken, saldırı amaçlı kullandıkları silah, mühimmat ve teçhizatlar ele geçiriliyor.
23-25 Nisan tarihleri arasında 1132 hedefin ateş altına alındığı, 120 hedefin de etki altına alındığı kaydedildi.
Şuana kadar etkisiz hale getirilen tespit edilen PKK’lı terörist sayısının 31 olduğu açıklandı.
Şuana kadar yürütülen operasyonlarda 2 askerimizin şehit olduğu bilgisine yer verildi.

Son Durum Haritası

Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Harekatları ile Hava Harekatı ve İndirme Yapılan Metina Bölgesi

Çatışma Gündemi

Metina (Doğu Akdeniz Politik-ÖZEL)

Metina, Türkiye sınırına 20 km uzaklıkta olup, PKK’lı teröristlerin kamp sahası olarak anılan bölgelerden biridir. Haftanin ve Zap’ın ortasında yer alan Metina, sınırlarımızdaki terör saldırıları ile gündeme gelip, sınır güvenliği açısından önemli noktada yer alıyor. Metina’daki PKK’lı teröristler, sınırlarımızdaki karakolları ve yerleşim yerlerini hedef alıyordu. Metina ve çevresindeki terör unsurları önceden de F-16’lar tarafından vuruluyordu.
6 Mayıs 1992’de Irak’ın kuzeyine geniş çaplı operasyon düzenlenmiş, söz konusu operasyonlarda  Metina ve Zap’taki terör unsurları da hedef alınmıştır.
20 Mart 1995’te Çelik Harekatı kapsamında Metina’yı da içine alan geniş çaplı operasyon başlatılmıştı. O dönemde Haftanin, Metina, Sinat ekseninde toplamda 1300 teröristin olduğu ifade ediliyordu. 35 bin askerimizle 40 km derinliğe inilerek tespit edilen terör unsurları etkisiz hale getirilmişti.
Şubat 1998’de de Haftanin ve Metina’yı içeren operasyonlar icra edildi. Bu operasyonlarda da PKK’lı teröristler hedef alınarak etkisiz hale getirilmiş, mağara ve sığınaklar imha edilmişti.