Peskov: Putin ve Erdoğan’ın Görüşmesi Gerekli

0
126

Kremlin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in Semerkant’ta gerçekleştirecek olduğu görüşmenin konularının belirlendiğini duyurdu. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, liderlerin söz konusu görüşmede tahıl sevkiyatını ve Rus ürünlerinin tedarikinin görüşüleceğini söyledi.

Putin ve Erdoğan’ın Görüşmesi Gerekli

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında Semerkant’ta düzenlenecek olan görüşmenin hazırlıklarının devam ettiğini aktaran Peskov, ‘’Putin ve Erdoğan arasında bir görüşme mümkün ve gerekli. Bu konuşma gerçekten gecikmiş durumda.’’ dedi.

Tahıl sevkiyatı konusunda Türkiye’nin ara buluculuğunda İstanbul’da imzalanan anlaşmanın uygulandığını gördüklerini ifade eden Peskov, ‘’Özellikle bu uygulamanın yoksul devletlere hiçbir fayda sağlamadığını, hiçbir fayda getirmediğini görüyoruz. Çünkü bu yoksul ülkelere gıda sevkiyatı ile sadece iki gemi geldi.’’ diye konuştu.

Rus Ürünlerinin Sevkiyatı Ele Alınacak

Peskov, Erdoğan ve Putin’in konuşacağı konuların başında tahıl sevkiyatının da olduğunun altını çizerek, ‘’Bu elbette tartışılması gereken ilk konu. Rus gıda ürünleri ve tahılının uluslararası pazara girmesi de görüşme içinde yer alıyor.’’ ifadesinde bulundu.

Balkan Ziyareti sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Semerkant’taki görüşmemizde artık Rus ürünlerinin de bu gemilerle koridordan gönderilmesini kendisinden rica edeceğiz. Bunun da başlamasını kendisinden özellikle isteyeceğiz.’’ açıklamasında bulunmuştu.