Putin: Türkiye güvenilebilir bir partner

0
175
Putin Erdoğan

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’nin Rusya’dan doğal gaz sevkiyatları için Avrupa da dahil en güvenilir rotalardan biri haline geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi temasları kapsamında görüşme gerçekleştirdi.

Türkiye’nin BM Gıda Programı’nın uygulanmasına verdiği katkıdan dolayı teşekkürlerini ileten Putin, Ukrayna’dan ihraç edilen tahılın büyük kısmının yoksul ülkelere gitmesini umduğunu fakat şu ana kadar bunun sağlanamadığını kaydetti.

Türkiye güvenilir rotalardan biri haline geldi

Putin, Türkiye’nin Rusya’dan doğal gaz sevkiyatları için en güvenilir rotalardan biri haline geldiğinin altını çizerek, TürkAkım doğal gaz boru hattı projesinin sorunsuz şekilde faaliyetlere devam ettiğini vurguladı.

Putin, Türkiye’ye satılan Rus gazının ödemelerinin yüzde 25’inin Rus rublesiyle yapılmasına yönelik anlaşmanın yakında uygulanacağını da belirtti.

Rus ihracatçılarının, Rus ürünlerini Türkiye üzerinden ihraç edebileceğinin sinyalini aldığını söyleyen Putin, ‘’Türkiye bu açıdan güvenilir bir partner. Türkiye’nin dünyanın her noktasına güvenli tedarikler sağlayabilir.’’ ifadesini kullandı.

‘’Türkiye’nin çalışmalarından memnuniyet duyuyoruz’’

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nde görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, Türkiye’nin ŞİÖ üyesi ülkelerle hızla büyüyen ekonomik ilişkileri olduğunu ve Türkiye’nin bu bağlamda çalışmasından memnuniyet duyacaklarını dile getirdi.

Putin, Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaat sürecindeki tüm sorunların çözüldüğünü aktardı ve santralin 2023 yılında tamamlaması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.