Rusya: ‘’Tahıl Anlaşması Gözden Geçirilmeli’’

0
391

Rusya Dışişleri Bakanlığı, tahıl sevkiyatı anlaşmasının bazı noktalarının gözden geçirilmesinin gerekli olduğunu duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, bugün yaptığı bir açıklamada tahıl sevkiyatı anlaşmasının bazı noktalarının gözden geçirilmesi gerektiğini ve anlaşmanın mevcut haliyle tam olarak çalışmadığını dile getirdi.

Bu durumu taraflar arasında gündeme getirdiklerini belirten Gruşko, ‘’Mevcut durumla hemfikir olunamayacağı açıktı. Çünkü bu iki belge, üzerinde esaslı çalışma bağlamını oluşturan temel anlayışlarla açıkça çelişmektedir.’’ dedi.

‘’AB, Tahıl Anlaşmasını Uygulama Niyetinde Değil’’

Bir gazetecinin, ‘’Rusya anlaşma süresinin uzatılmasına karşı çıkacak mı?’’ sorusuna yanıt veren Gruşko, ‘’Bu tek seferlik bir anlaşma değil, ancak 120 gün boyunca geçerli olduğuna dair bir hüküm var. Bundan sonra taraf ülkeler, misyonu değerlendirmeli. Gerekirse ilgili anlaşmada değişiklik yapılabilir.’’ yorumunda bulundu.

Diğer yandan Avrupa Birliği’ne eleştiride bulunan Gruşko, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı yaptırımları kaldırmama kararını hatırlatarak, ‘’AB’nin bu tutumu, İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasına uygun hareket etme niyetlerinin olmadığını açıkça göstermektedir.’’ şeklinde konuştu.

Rusya, Tahılın Zengin Ülkelere Gitmesinden Rahatsız

Rusya Devlet Başkanı Putin, 7 Eylül’de Doğu Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada Ukrayna’dan yapılan tahıl sevkiyatının, Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelere ve diğer zengin ülkelere gitmesinden rahatsız olduğunu ifade etmişti.

Ukrayna limanlarından çıkan tahıl yüklü 87 gemiden 32 tanesinin Avrupa Birliği’ne gittiğini kaydeden Putin, bu gemilerin 60 bin ton tahıl taşıdığını ve fakir ülkelere bu tutarın sadece yüzde 3’lük kısmının iletildiğini söyleyerek eleştiride bulunmuştu.