Çavuşoğlu: ‘’Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyelik gündemde yok’’

0
195

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin uluslararası arenadaki görünürlüğünün ve başarılarının Yunanistan’ı çıldırttığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Yunanistan ile son dönemde planlanan bir görüşmenin olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, ‘’ Yunanistan’ın esas rahatsızlığı Türkiye’nin son zamanlarda çok önemli bir aktör olması. Türkiye’nin uluslararası arenadaki görünürlüğü ve başarıları Yunanistan’ı çıldırtıyor. Ayrıca Yunanistan bu nedenle Türkiye’yi kışkırtmak da istiyor. İşte tacizler, kilit atmalar bunun örneği.’’ diye konuştu.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘’Bir gece ansızın gelebiliriz’’ sözlerine yanıt olarak ‘’Gündüz beliyoruz’’ şeklindeki açıklamalarına ilişkin konuşan Çavuşoğlu, ‘’Nereye ne zaman gideceğimize biz karar veririz.’’ dedi.

‘’Finlandiya ve İsveç yükümlülükleri uygulamalı’’

Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç’in Türkiye’ye verdikleri taahhütleri yerine getirmek için somut adım atmadıklarını ve ne kadar erken adım atarlarsa NATO üyelikleri bakımından o kadar iyi olacağını kaydetti.

Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç ile imzalanan mutabakat zaptını hatırlatarak ‘’Net yükümlülükleri var. Bunların yerine getirilmesi lazım. Yasa değişikliği ise, yasa değişikliği yapacaklar. Mevcut yasalarımız buna elvermiyor denmesin. Bunu da zaten anlaşmanın içinde koyduk. Kendileri teklif ettiler yasa değişikliğini. Bunu yakından takip edeceğiz.’’ ifadesini kullandı.

‘’Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyelik gündemde yok’’

Bir gazetecinin ‘’Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nde Türkiye’nin üyeliği gündeme gelir mi?’’ sorusunu yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin zirveye diyalog ortaklığı statüsüyle özel konuk olarak davet edildiğini belirterek ‘’ Bu bölge ile de ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Üyelik konusunda verilmiş bir karar yok. Bir davet de yok o yüzden varsayım üzerine yorum yapmak istemem.’’ dedi.

‘’Suriye’de uzlaşı sağlanmalı’’

Çavuşoğlu, Suriye’de istikrarın sağlanması için iç uzlaşmanın olması gerektiğini Suriye Dışişleri Bakanı’na söylediğini anımsatarak, ‘’Teröristlerin bir kenara bırakılıp Anayasa konusunda muhaliflerle uzlaşarak adım atmaları ve ülkeyi seçime götürmeleri konusunda düşüncelerimizi ilettik.’’ ifadelerini kaydetti.

Esad yönetimi ile Astana Formatı, Anayasa Komitesi ve diğer konularda görüşmelerin devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, bunların dışında ikili düzeyde herhangi bir görüşmenin olmadığını da ekledi.

‘’Ermenistan provokasyonları sonlandırmalı’’

Ermenistan ile ilişkilere değinin Çavuşoğlu açıklamalarına şu şekilde devam etti:

‘’Azerbaycan ile son yaşanan gelişmeler bizim canımızı sıktı. Ermenistan’ın bu provokasyonları sonlandırması gerekiyor. Bizim Azerbaycan’dan bağımsız şekilde adım atmamız mümkün değil. Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gerilimler devam ederken Güney Kafkasya’da istikrardan nasıl söz edilebilir. Zengezur ve diğer projeler için anlaşmalar imzalandı. Bunlar Ermenistan’ın da çok yararına olacak projeler, buna bile ‘koridor’ demeyin gibi bir sürü bahaneler buluyorlar. Biz Güney Kafkasya’nın istikrarı için samimiyiz. Ermenistan daha samimi olursa, gelişmeler olabilir.’’

‘’Mısır ile ilişkilerde olumsuzluk yok’’

Diğer yandan Mısır ile ilişkilerin geliştirilmesi yönünde herhangi bir olumsuzluk olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, iki ülkenin de uluslararası platformlarda birbirlerine karşı çıkmama prensibinin uygulandığını ve bunların yanı sıra olumlu somut adımların atılmadığını belirtti.

Çavuşoğlu, Mısır’da kabine değişikliğinin olduğunu ve bu nedenden dolayı Mısır’ın kendi iç dinamiklerine odaklandığına dikkat çekti.