Senatör Hollen: ‘’Türkiye Sadakatsiz Bir Müttefik’’

0
261

ABD’li Senatör Chris Van Hollen, ‘Türkiye’nin sadakatsiz bir NATO müttefiki olduğunu’ öne sürdü.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi üyesi Chris Van Hollen, Yunanistan merkezli Kathimerini’ye röportaj verdi.

Kathimerini’ye yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rus üretimi S-400 hava savunma sistemlerini satın almasıyla ‘sadakatsizliğini kanıtladığını’ ileri süren Hollen, ‘’Kongre, F-35 savaş uçağının Türkiye’ye satışını durdurmakta haklıydı. Bu satışı engellemek için çok uğraştım. Onları F-35 programından çıkarmamız önemliydi.’’ dedi.

‘’Türkiye’ye F-16 Satışına Şartlar Getirilmeli’’

Hollen, ‘’Senato, F-16’ların Ankara’ya tedariki konusunda ne düşünüyor?’’ sorusuna ise ‘’F-16’ların satışı veya modernizasyonu, Türkiye’nin F-16’ları Yunanistan gibi NATO ülkelerinin hava sahasını işgal etmek için kullanmayacağı şartlarını içermelidir. Ayrıca Türkiye’nin F-16’ları IŞİD’e karşı mücadelede önemli olan (PKK/YPG) müttefiklerimize saldırmak için kullanmasının yasaklanması gerektiğine inanıyorum. Kısacası F-16 satışına veya modernizasyonuna açık şartlar getirilmelidir.’’ şeklinde yanıt verdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hakları hiçe sayılarak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimince tek taraflı ilan edilen münhasır ekonomik bölgenin Türkiye tarafından ihlal edildiğini iddia eden Hollen, NATO üyelerinin Türkiye’nin uyarılması için birlikte hareket etmesi gerektiğini de söyledi.

‘’İlişkilerimiz Hiç Bu Kadar İyi Olmamıştı’’

ABD-Yunanistan ilişkiler hakkında değerlendirmede bulunan Hollen, şöyle devam etti:

‘’ABD-Yunanistan ilişkileri hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Yunanistan, NATO için stratejik bir ortak olduğunu kanıtladı. Aynı zamanda Putin’in Ukrayna’ya yönelik saldırısından sonra da bu önemli rolü pekiştirdi. Yunanistan’ın bu rolünü, enerji ve doğal gaz bakımından Avrupa ülkelerinin Rus gazına bağımlılığını azaltmada giderek önemli hale gelen Dedeağaç limanındaki faaliyetlerinde de açıkça görüyoruz. Dedeağaç limanındaki faaliyetlerin, ABD ile Yunanistan arasında güçlenen ilişkinin ve Yunanistan’ın ittifak içindeki öneminin açık bir örneği olarak görüyorum.’’