Suriyeli Muhalif Askeri Yetkili: ”Savunma Seçeneğinden Başka Bir Seçenek Yok”

0
775

27 Ağustos’ta Rus hava kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, Suriye’nin İdlib kentinde yer alan Al-Bara kırsalına hava saldırısı gerçekleştirdi. Vurulan bölgede bir çok bina hasar gördüğü ve bölgede yaşayan sivillerin yaralandığı belirtildi.

İdlib’e bağlı Cebel el-Zawiye ve çevresindeki kasabalar, 1 haftadır yoğun şekilde havadan Rus savaş uçaklarının, karadan ise Suriye rejimi ve İran’lı milislerin topçu ve havan atışlarına maruz kalıyor.

Suriyeli muhalif üst düzey askeri yetkili, bölgedeki askeri dinamikleri Doğu Akdeniz Politik’e değerlendirdi. Yetkili, ”Savunma seçeneğinden başka bir seçenek yok” dedi.

Geçtiğimiz gün, Al-Bara kasabasına yapılan hava saldırısının ardından bir saldırı daha gerçekleştiğini vurgulayan askeri yetkili, ”Rus hava kuvvetleri, 8 hava saldırısı ile Jabal Al-Arbaeen bölgesini hedef alarak saldırganlığını sürdürdü. Rusların bu saldırıları, Esad ve İranlı milislerin bölgedeki ilerlemelerini destekliyor ve bölgeden sivilleri kaçmaya zorluyorlar.” ifadesinde bulundu.

Rusya’nın, bölgedeki amaçları kapsamında İdlib’de muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri rejime iade etmek istediğini belirten askeri yetkili, ”Topçu veya hava kuvvetleri tarafından yapılan düşmanca saldırılar, köyler, kasabalar ve şehirlerdeki sivil evleri hedef alıyor ve geçtiğimiz ay boyunca onlarca sivilin ölümüne neden oldu. Aynı zamanda çok sayıda top mermileri, Türk askeri üslerinin de yakınına düşüyor” dedi.

Askeri yetkili, söz konusu saldırılara karşı önlem alındığını ifade ederek, ”Tüm silahlı güçlerimiz, geri kalan kurtarılmış bölgeler üzerinde düşmanla karşı karşıya gelmeye hazır durumda, savunma seçeneğinden başka bir seçenek yok. Güçlerimiz güçlü bir şekilde hazır durumda” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, TSK ve MİT koordine bir şekilde Suriye’nin kuzeyindeki (Ayn el-Arap, Kamışlı ve Tel Temr) terör örgütü YPG/PKK’nın askeri karargahlarına ve üst düzey sözde komutanlarına birtakım hava operasyonları düzenleyerek etkisiz hale getirmişti. Özellikle operasyonlarda S/İHA faktörünün kullanılması dikkat çekmişti.

TSK ve MİT’in Suriye’de ve Irak’ta Hedef Aldığı Terör Unsurları-Suriye Gündemi

Askeri yetkili, Suriye’nin kuzeyinde icra edilen son günlerdeki bu operasyonlara yönelik olarak, ”Türk kuvvetleri, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarından önce yaşananlara benzer şekilde PKK’nın Suriye kanadı olan PYD’nin önde gelen isimlerini ve harekat karargahlarını hedef alıyor. Ancak bu, askeri harekâtın hemen başladığını göstermez” ifadesinde bulundu.

Suriye’de terör örgütü YPG/PKK’ya karşı operasyonların süreceğini belirten askeri yetkili, ”Türk kuvvetleri, Suriye’nin doğu ve kuzeydoğusundaki birçok şehir ve kasabayı terör örgütü YPG/PKK’dan kurtarmak için Milli Ordu (Suriyeli Muhalifler) ile birlikte Suriye’de çeşitli askeri operasyonlara devam edecek” dedi.

İdlib’de Rejim Tarafından Hedef Alınan Noktalar-Suriye Gündemi