“Teknolojik ve Zihinsel Yetenek, Türk Donanmasını Bir Üst Kademeye Taşıdı“ | Deniz Kutluk

0
1482
İlk inşa faaliyetleri 3 Temmuz 2017’de İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda törenle başlanan MİLGEM konseptinin devamı İ Sınıfı ilk TCG İstanbul (F-515) fırkateyni suya indirildi. TCG İstanbul fırkateyninin, Mayıs 2022’de liman kabul testleri, 2023 Ocak’ta seyir kabul testleri tamamlandıktan sonra 2023 Eylül’ünde ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.
4 adet inşa edilecek İ Sınıfı Fırkateynlerin geri kalan üçünün teslimatı ile ilgili olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, “İ sınıfı fırkateynlerimizden TCG İzmir (F-516), TCG İzmit (F-517) ve TCG İçel’in (F-518) teslimatı, 2027’ye kadar tamamlanacak.“ açıklamasında bulundu.
Konuya ilişkin olarak Doğu Akdeniz Politik’e konuşan E. Tümamiral Dr. Deniz Kutluk, “Türk Donanması, Mavi Vatan’da dosta güven ve hasma kaygı vermeyi diğer Silahlı Kuvvetler unsurları ile birlikte, hava ve kara gücü işbirliği içinde sürdürecektir.“ dedi.

E. Tümamiral Dr. Deniz Kutluk’un değerlendirmeleri şu şekilde;
“MİLGEM Korvetleri ile on yıl evvel kazanılan teknolojik ve zihinsel yetenek Türk Donanmasını ve harp gemisi yapımı niteliklerini bir üst kademeye taşımıştır ve “İ” Sınıfı modern firkateynlerin ilk gemisi TCG İSTANBUL bugün 18 aylık inşaat süresinin sonunda denize indirilme aşamasını tamamlamıştır. Devamında sistemlerinin, teçhizatlarının yerleştirilmesi, montajı, entegresi, liman ve seyir testleri ile harbe hazırlık eğitimleri tamamlanacaktır.
Bu yeni sınıf MİLGEM’ler uzun menzilli silahları, uzun denizde kalabilmek vasıfları, daha yüksek hava savunma ve su üstü, denizaltı harbi yapabilme kabiliyetleri ile Akdeniz ve okyanuslarda verilecek sulh, diplomatik ve harp görevlerini yerine getirebilecektir. Türk ekonomisine MİLGEM Korvetleri ile başlamış olduğu gibi çok önemli bir ilave dış-satım (ihracat) imkânı da sağlayacak olduğu açıktır. Bu yönüyle dışa bağımlılık azalmakta ve yatırımın mali geri dönüş imkanları artmaktadır.
Yerlileşme oranı %60’lardan %75’lere yükseltilmiş ve üç boyutlu hava gözetleme/savunma radarı, milli düşey füze lançerleri (VLS), Atmaca satıhtan-satha füzeleri, milli torpidoları ve torpido sakınma sistemleri, milli elektronik harp araçları, Gökdeniz alçak irtifa hava savunma sistemleri ve benzerleri ile birlikte İstif (İ) Sınıfı Firkateynler teknolojisini aldığı MİLGEM-Korvetlerimizden (ADA Sınıfı) daha da üstün olacaktır. Boyu 13 metre daha uzatılmış olarak 113 metreye ulaşacak ve toplam tonajı 3.000 tonu aşabilecektir. (Sürat ve genişlikleri Korvetler ile aynı olacaktır.)
Üzerinde Korvetlere nazaran iki misli daha fazla (150 adet) teknolojik sistem bulunacaktır (Milgem Korvetlerimizde 74 sistem vardı). TCG İstanbul ve kardeşleri (İzmir, İçel, İzmit) firkateynler ile tüm çevre denizlerdeki çıkarlarımızı koruyacak, Mavi Vatanımıza göz dikmek isteyenleri caydıracak veya caymazlarsa gereğini yapacaktır. Bu savaş araçlarını bilimin, fennin, eğitimin en üst seviyelerini almış Deniz Kuvvetlerimizin güzide teknik ve kurmay heyeti gece gündüz çalışarak 18 ay gibi kısa bir sürede denize indirebilir aşamaya getirmişlerdir ki arkalarında 50 yıllık bir vizyon, onun yaratıcısı sayısız subay ve komutanın emeği de yer almaktadır.
Hepsine şükranlar, teşekkürler sunmak vazifemizdir. Türk milletine hayırlı olsun. Art arda donanmaya katılacak TCG Anadolu Amfibi Hücum Gemisi, TCG Pirireis ile başlayacak altı adet havadan (AIP-Air Independent Propulsion) Bağımsız Yeni Tip denizaltılar ve çok maksatlı lojistik destek gemisi ile Türk Donanması Mavi Vatan’da dosta güven ve hasma kaygı vermeyi diğer Silahlı Kuvvetler unsurları ile birlikte, hava ve kara gücü işbirliği içinde sürdürecektir.
E. Tümamiral Dr. Deniz Kutluk