Türk F-16’ları EGAYDAAK’lar Üzerinde Nöbette!

0
635
15 ve 16 Kasım’da Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait 2 F-4 Phantom ve 2 F-16 savaş uçağı, gayri askeri statüde yer alan Meis Adası üzerinde alçak uçuş gerçekleştirdi. Aynı zamanda uçaklar, Meis Adası’nın batısında ve doğusunda yer alan EGAYDAAK statüsündeki Ro (Karaaada) ve Strongyli (Fener Adası) adaları üzerinde de uçuş gerçekleştirdi.
Yunan basınına göre uçaklar, Rodos’taki tatbikatın ardından Kastellorizo’yu geçmeleri emredildi. Yunanistan Deniz Kuvvetleri, 15 Kasım’da Rodos’un güneyinde “TRIAINA (3 Dişli Mızrak)” adlı bir tatbikat gerçekleştirmişti.
Yunan Basını olayı, “Türkiye kıyıları sarsıldı; F-4’ler, Megisti (Kızılhisar) üzerinden sağır edici geçiş gerçekleştirdi. Megisti (Kızılhisar), Ro (Karada) ve Strongyli’deki (Fener Adası) askerlerimiz için moral kaynağı oldu. Eski Yunan F-4 Phantom bombardıman uçaklarının uçuşu Ankara’ya ideal bir cevap” şeklinde yorumladı.

2 F-16 Meis Adası Üzerinde!

2 F-4 Phantom Meis Adası Üzerinde!

Videonun çekildiği alan, Meis Adası’nda konuşlu Yunan askeri üssü.

Gayri askeri statüde yer alan Meis Adası (Kızılhisar) ve EGAYDAAK kapsamındaki Ro (Karaada) ve Strongyli (Fener Adası) adaları Yunanistan tarafından askerileştirilmiş, silahlandırılmış ve yerleşime açılmıştır. Söz konusu adalarda askeri kara, deniz ve hava platformları yer almaktadır.

Türk F-16’ları EGAYDAAK’lar Üzerinde Uçuş Gerçekleştirdi!

18 Kasım’da, Ege Denizi’nde yer alan EGAYDAAK kapsamındaki Eşek Adası, Fornoz Adası’na bağlı Makronisi adacıkları ve Yamyam kayalıkları üzerinde Türk F-16’ları uçuş gerçekleştirdi. Yunan medya kuruluşları, Türk F-16’larının söz konusu adalar üzerinde uçtuğunu belirterek paniğe kapıldı. Bu, Türk F-16’larının, EGAYDAAK’lar üzerinde ilk nöbeti değildir. Türkiye’nin, EGAYDAAK kapsamında yer alan ada, adacık ve kayalıkları muhafaza ve müdafaa etmesi hukukidir.

Eşek ve Fornoz Adaları, Yunanistan tarafından silahlandırılmış ve askerileştirilmişti. Yunanistan, EGAYDAAK kapsamındaki Koyun, Bulamaç, Hurşit, Keçi, Sakarcılar ve Kalolimni (Kelemez) gibi adaları askerileştirmiş, silahlandırmış ve iskana açmıştı. Ege Denizi’nde, Egemenliği Yunanistan’a devredilmemiş ada, adacık ve kayalıkların toplamı 153 olduğu ifade edilmektedir.