Türk Heyeti Libya’da

0
1934
Libya’nın başkenti Trablus’ta Türk heyet, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile görüştü. Heyette, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan yer aldı.
Türk kamu ve özel sektör şirketlerinin Libya’daki altyapı ve petrol konularındaki çalışmaları ve yatırımlarının görüşüldüğü ifade edilen açıklamada, Libya ve Türkiye arasında Kasım 2019’da “güvenlik ve askeri iş birliği ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması” konularında mutabakat muhtıralarının imzalandığı hatırlatıldı.

Libya ve Türkiye Arasında İmzalanan MEB Anlaşması

27 Kasım 2019’da, Türkiye  ile Libya  arasında Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası imzalanmıştı.
Türkiye ile Libya arasında imzalanan bu anlaşma, Doğu Akdeniz’deki diğer ülkelerin tepkisini çekti. Yunanistan, Libya’nın Atina Büyükelçisini Persona non grata (istenmeyen kişi) ilan etti. Türkiye, Libya’yla vardığı anlaşma sayesinde Yunanistan’la GKRY ve Mısır arasında bir kalkan oluşturduğunu ve münhasır ekonomik bölgesinin batı sınırını oluşturduğunu açıklamıştı.
Yunanistan’ın Girit’ten Meis’e kadar olan bölgedeki alanlarını tek bir sahil şeridi olarak kabul ederek Güney Kıbrıs ve Mısır ile deniz yetki anlaşması imzalaması olasılığı Türkiye için bir sorun teşkil ediyordu. Yunanistan’ın böyle bir adım atmış olması durumunda Türk karasularının yaklaşık 41 bin kilometre kare olarak hesaplanan bir alana hapsedileceğini düşünen Türkiye, Libya ile yapılan anlaşma sayesinde bu planların bozulduğu ve egemen haklarının korunduğunu açıkladı.

Libya ile imzalanan mutabakat, Türkiye’nin KKTC ile 2011’de yaptığı Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması’ndan sonra bölgede yaptığı ikinci deniz yetki sınırlandırma anlaşması.

Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanları Sınırlandırılmasına Dair Mutabakat Muhtırası Sonucunda Kazanımlar

Libya ile Türkiye arasındaki mutabakat muhtırası ile;
  • İlk defa Türkiye bir kıyıdaş devlet ile Münhasır Ekonomik Bölge sınırlandırma anlaşması imzalamış,
  • Hukuki ve meşru zemin elde edilmiş,
  • Müktesep hak sağlanmış,
  • Siyasi üstünlük ele geçirilmiş,
  • Deniz yetki alanlarımızın batı sınırı uluslararası hukuka uygun bir şekilde belirlenmiş,
  • Böylece meşru haklarımızın hukuki alt yapısı oluşturulmuş,
  • Uluslararası kamuoyuna hukuk ve diplomasi araçlarını kullandığımız mesajı verilmiş,
  • Türkiye ile Libya arasında sınırlandırılan deniz yetki alanı şeridi, Yunanistan ile GKRY-Mısır arasında bir kalkan şeklinde yer almış,
  • GKRY ve Yunanistan ikilisinin savunduğu, AB tarafından desteklenen ve Sevr niteliğindeki sözde Seville Haritası ile Türkiye’yi 41 bin kilometrekarelik bir deniz alanına hapsetmek gayesi ile yapılan siyasi oyunlar ve hesaplar bozulmuş,
  • Türkiye için Doğu Akdeniz’de en kötü senaryo olan Yunanistan-Mısır ve Yunanistan-GKRY arasında sınırlandırma anlaşması yapma olanağı ortadan kaldırılmıştır.

Yararlanılan Kaynaklar