“Türkiye Bir Müstemleke Devleti Değildir“ | Ünal Atabay

0
1387
ABD tarafından Savunma Sanayii Başkanlığı ve SSB Başkanı İsmail Demir’e CAATSA kapsamında yaptırımlar uygulandı. E. Kurmay Albay Ünal Atabay, CAATSA Yaptırımlarını Doğu Akdeniz Politik’e değerlendirdi. E. Kurmay Albay Ünal Atabay, “Türkiye egemen bir ülkedir, bir müstemleke devleti değildir.“ ifadelerini kullandı.
Ünal Atabay;

ABD’nin bu yaptırım kararı müttefikliğe yakışmayan düşmanca bir tutumdur. NATO üyesi bir ülkeye yapılabilecek bir davranış değildir. Türkiye egemen bir ülkedir, bir müstemleke devleti değildir. S-400’ü tedarik etmek bir tercih olmaktan çok bir zorunluluktan kaynaklanmıştır. Bu zorunluluğa iten ABD’nin bizzat kendisidir. Müssebbibi ABD’dir, aslında bizden özür dilemek durumundadır.

S-400 meselesinde artık ok yaydan çıkmıştır, bundan dönüşün olmayacağını ABD başta olmak üzere diğer ülkeler bunu anlamalıdır. Bundan taviz demek; Türkiye’nin egemenliğinin ayaklar altına alınması, milletin bizzatihi kendisini esarete vermesi demektir. Bu kabul edilemez. F-35 uçaklarının parası verilmesine rağmen para ve 6 adet uçağımız ABD tarafından adeta gasp edilmiştir.

Esasen ABD’ye yaptırım hakkı bizdedir. ABD ile 1960 yılından bu tarafa 29’uncu kriz yaşanmaktadır. Türkiye her seferinde bu krizden başarıyla ve kazançlı çıkmıştır. ROKETSAN’da devam eden uzun menzilli yüksek irtifa hava savunma füze sisteminin bir an önce hayata geçirilmesinin vakti gelmiştir. Aynı şekilde milli muharip uçağımızın da bir an önce hızlandırılması şart olmuştur.