“Türkiye, ‘Doğu Akdeniz Enerji Forumu’nu Kurabilir“ | Cem Gürdeniz

0
1066
Mısır, İsrail, Yunanistan, GKRY, İtalya, Filistin ve Ürdün’ün oluşturduğu Doğu Akdeniz Gaz Forumu, Kahire’de imzalanan kuruluş anlaşmasıyla resmi statü kazandı. Doğu Akdeniz Gaz Forumu ülkeleri, 14 Ocak 2019, 25 Temmuz 2019 ve 16 Ocak 2020 tarihlerinde Mısır’ın başkenti Kahire’de zirveler düzenlemişti.
Filistinli bir yetkilinin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin’in, devlet başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail ile ilişkilerin kesilmesi kararı gereği düzenlenen Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kuruluş imza törenine katılmadığını belirtti. İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, yaptığı yazılı açıklamada Filistin Yönetimi’nin de Forum’un bir parçası olduğunu söyledi.
Akdeniz’e kıyısı bulunan Türkiye, Suriye, Lübnan ve Libya ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti foruma çağırılmadı.
Forum’da bulunan 7 ülke, Doğu Akdeniz’deki gaz potansiyelinin kullanılması için teknik ve ekonomik alanlarda iş birliği için çalışıyor. Doğu Akdeniz Gaz Forumunun hedefleri arasında, arz ve talebi sağlayarak üyelerin çıkarlarına hizmet edecek bölgesel bir gaz piyasasının kurulması bulunuyor.

“Türkiye, ‘Doğu Akdeniz Enerji Forumu’nu Kurabilir“

E. Tümamiral Cem Gürdeniz, Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun amaçlarını ve Türkiye’nin buna karşı yapması gereken hamleleri, Doğu Akdeniz Politik’e değerlendirdi;
Cem Gürdeniz:

”Doğu Akdeniz Gaz Forumu (EMGF), enerji politiği üzerinden Türkiye’ye baskı uygulayan bir araca dönüşmüştür. Forumun temel maksadı, Atlantik sistemin vizyonu paralelinde Avrupa’nın Rus gazına bağımlılığını kırmaya yönelik işbirliği ortamı yaratmak olduğu kadar, Türkiye’yi dışlayarak yıpratmak ve Seville haritasına razı etmeye uygun ortamı oluşturmaktır.

Türkiye bu hamleye karşı, bölgenin en gelişmiş boru hatları altyapısına sahip devleti olarak, ‘Doğu Akdeniz Enerji Forumu‘nu kurarak cevap verebilir. Doğu Akdeniz Gaz Forumu’ndan dışlanan Suriye, Lübnan ve Libya, Doğu Akdeniz Enerji Forumu’na, Türkiye öncülüğünde davet edilebilir. Rusya ve Azerbaycan da gözlemci olarak davet edilebilir.”