“Türkiye Teyakkuzda Olmalıdır“ | Doç. Dr. Cihat Yaycı

0
1503
BAU DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, Yunanistan’ın İyonya Denizi’nde karasularını 12 mile çıkarmasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Türkiye Teyakkuzda Olmalıdır“ dedi.
Doç. Dr. Cihat Yaycı, Yunanistan’ın İyonya Denizi’nde karasularını 12 mile çıkarma planının arkasında Adalar Denizi olduğunu belirterek, Yunanistan’ın bu planını aşama aşama ilerlettiğini söyledi.
Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin 3’üncü maddesince İyon Denizi’nde “egemenlik hakları olduğunu” savunarak, ülkesinin İyon Denizi’nde karasularını 6 deniz milinden 12 deniz miline çıkarmayı planladığını belirtmişti. İlgili kararname, Yunanistan Danıştay Mahkemesi tarafından onaylandı. Yunanistan, İyon Denizi adalarından Mora Yarımadası’nın güney ucunda yer alan Tenaro Burnu’na kadar karasularını 12 mile çıkardı.

Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın çarpıcı açıklamaları şu şekilde;

Yunanistan’ın karasularını önce İyon Denizi’nde 12 mile çıkarması Türkiye için son derece ciddi bir meseledir, çünkü bu planın ilk aşamasıdır. Sonraki aşamada Adalar Denizi’nde bulunan Büyük Çuha, Küçük Çuha ve Girit hattının karasularında 12 mil ilan edecektir. Bu da Adalar Denizi’nde 12 mil uygulaması olacaktır.

Sürecin bir sonraki aşamasında, Türkiye’ye adaların Doğu Akdeniz’de olduğu bahane edilerek kabul ettirilmeye çalışılacaktır. Halbuki, Türkiye’nin 3 Aralık 2010 yılında Uluslararası Hidrografi Organizasyonu’na (IHO) deklare ettiği ve aşağıdaki haritada gösterildiği üzere; Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi ayrımı ‘Büyük Çuha, Küçük Çuha, Girit, Kaşot, Kerpe, Rodos adalarının Akdeniz’e bakan uçlarından Akyar Burnu’na ulaşacak şekilde oluşturulan hattır. Bu adalar, Adalar Denizi’ndedir. Yunanistan’ın görüşü de böyledir.

Yani bu adaların karasularının 12 mile çıkarılması, Adalar Denizinde Yunan karasularının 12 mile çıkarılması anlamına gelir ve “Casus Belli” (savaş sebebi) olur. Bu, Türkiye için asla kabul edilemez bir durumdur. Ülkemiz teyakkuzda olmalıdır. Türkiye’nin milli menfaatlerine son derece aykırı olan bu noktaya gelmeden önce, henüz ilk aşamadayken ülkemiz ve halkımız büyük riskin farkına varmalı, yeterince sesli şekilde, milli bir duruşla tepki göstermelidir.