“Türkler, Askeri Açıdan Güçlü ve Sayıca Bizden Üstünler“ | Yunan Basını

0
705
Atina merkezli NewsBomb, Türkiye ve Yunanistan arasındaki askeri güç karşılaştırmasını analiz ederek, “Türkler askeri açıdan güçlü ve sayıca üstünler“ ifadesini kullandı. Haberde, Türkiye-Yunanistan askeri güç karşılaştırmasına ilişkin olarak bir infografik de yayınlandı.
NewsBomb’da yer alan makalenin dikkat çeken detayları aşağıda verilmiştir;
Yunan devletinin kuruluşundan bu yana, Atina ile Ankara arasında hiçbir zaman uzun bir sakin veya kayıtsız ilişkiler dönemi olmadı. Yunanistan ile Türkiye arasındaki savaşlar, gerilimler, küçük ya da büyük çatışmalar, günümüzde yerleşik bir fenomen ve modern tarihin sayfalarına hakim olmaya devam ediyor. Bunun iki halkın kaderi olduğu ve Ege’nin kaderinin hep kargaşa içinde olduğu söylenebilir.
Yunan Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz Şubat ayının sonunda Türkiye ile krizin başlangıcından bu yana, takımadaların  (Doğu Ege Adaları) sınırlarını bir uçtan diğer uca korudu, Ordu Evros’ta bir duvar inşa edecek. Ayrıca Ordu, adalara silah sevkiyatı yapacak ve Yunanlılar Doğu Ege adalarını ve adacıklarını yeni yuva (askeri üs) yapacaklar. Böylelikle Silahlı Kuvvetler, Türklerden her zaman bir adım önde olmayı ve herhangi bir eylemini kendini göstermeden sergilemeyi başardılar.
Yunanistan-Türkiye Askeri Güç Karşılaştırması/NewsBomb

“Türkler, Askeri Açıdan Güçlü ve Sayıca Bizden Üstünler“

Türk rejiminin ülkemizin caydırıcı gücünü ilk elden fark etmesiyle askeri liderlik gerektiğinde dinamik cevaplar vermiştir. Açıkça görülüyor ki, Türkler askeri açıdan güçlü ve sayıca üstünler. Ancak son aylarda sahada en önemli rolü oynayan şeyin strateji, sakinlik ve bir sonraki önemli adımı ne zaman atacaklarını bilme deneyimi olduğunu fark ettiler.
Öyleyse görüyoruz… Türkler sayı olarak açıkça üstün, Hava Kuvvetleri, Donanma ve Ordu’da üstün silahlara sahipken, kadrosu bizden en az beş kat fazla. İki ülkenin büyüklüğü düşünüldüğünde, Türkiye’nin Yunanistan’dan sekiz kat daha büyük olması mantıklı . Ayrıca, ülkemizin on yıllık ekonomik krizle boğuştuğu ve borç verenlerin Silahlı Kuvvetlerde her türlü silah alımını yasakladığı ve personel sayısını azalttığı bir dönemde Türkiye, savunma sanayisini sürekli güçlendirirken bir silah ihracatı/ithalatı yapıyordu. Böylece bir tersaneye sahip olmak için yurtdışında kurtarıcı aramakla uğraştık.
Hava gücümüz, 18 Rafale uçağının satın alınması ile tamamlanmış olacak. İlk uçakların Temmuz ayında gelmesi bekleniyor. Ayrıca, 4 fırkateyn, dört denizaltı savaş helikopteri, denizaltılar için torpidoların satın alınması ve yeni tanksavar silahları için müzakereler devam ediyor.  Ayrıca askeri okullara ilgi ve alakanın artırılması, personel eğitimi devam etmektedir.
Yararlanılan Kaynaklar

https://www.newsbomb.gr/ellada/ethnika/story/1167841/ellada-vs-toyrkia-poios-einai-pio-isxyros-stratiotika-deite-to-infographic-toy-newsbomb-gr