“Tutuklanırken de ‘Mavi Vatan’ Diyordum“ | Cem Gürdeniz

0
2100
Amiral Cem Gürdeniz, dün Cumhuriyet Gazetesi’nden Barış Doster ile bir röportaj gerçekleştirmişti. Amiral Gürdeniz söz konusu röportajda ABD-Yunanistan ilişkileri, ABD’nin Dedeağaç’ta askeri yığınaklanma girişimleri ve ABD’nin Karadeniz’e girme hamleleri üzerine değerlendirmelerde bulundu.
Amiral Cem Gürdeniz’in röportajda ifade ettiği “Türkiye’yi 15 Temmuz 2016 gecesi ateş gücüyle terbiye etmeye çalışan bir güce karşı, ona denge olacak bir gücün aleyhine hamle yapıyoruz. Bugün 100 yıl önceki şartlar oluşmuştur. Azerbaycan’da bu yapıldı. Başarılı oldu. Çin ile Orta Kuşak yapılarak bir manevra alanı açıldı. Lehimize oldu. Şimdi Türkiye; Kırım ve Uygur sorunlarını bahane ederek emperyalizmin Türk – Rus ve Türk – Çin dostluğunu baltalamasına müsaade etmemeli. Yunanistan üzerinden kışkırtılan Türkiye, ancak büyük güçler mücadelesi içindeki değerli kartlarını oynayarak bu zorlu süreçten başarıyla çıkar.“ açıklamalarına yönelik, sosyal medyada ağır eleştiriler geldi.
Konuya ilişkin olarak Amiral Cem Gürdeniz,  Doğu Akdeniz Politik Genel Yayın Yönetmeni Caner Çiftçi’ye konuştu. Cem Gürdeniz, Atlantikçi kesimin kendisini hedef aldığını belirterek, tuzaklara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
FETÖ’nün Balyoz kumpasına değinen Cem Gürdeniz, “Ben hislerimle değil, gerçeklerle hareket ederim, siyaset de yapmam. Ben FETÖ’nün kumpaslarında tutuklanırken de Mavi Vatan diyordum,  kimse anlamıyor idi. Şimdi de bekamız diyor; ülkemizin çıkar ve menfaatini sağlayabilecek ne gerekiyorsa onu diyorum. Mankurtlar ve Atlantikçiler saldırıyor.“ Amiral Gürdeniz, FETÖ’nün Balyoz kumpasında  18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ayrıca, 2011 yılında tutuklandığında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanı’ydı.
Doğu Türkistan ve Kırım meselelerin Türkiye’nin yumuşak karnı olduğunu söyleyen Gürdeniz, “Uygur ve Kırım meseleleri, Türkiye’nin yumuşak karnı. ABD, ‘Mavi Vatan parçalansın, Kırım ve Uygur Meseleleri Kaşınsın’ istiyor. Bunlara dikkat etmeliyiz. Tuzağa düşmeyelim, önce Anavatan ve Mavi Vatan diyorum.“ dedi.
Atlantikçi kesimin Türkiye’nin yumuşak karnına dokunduğunu belirten Gürdeniz, “NATO’cu ve Atlantikçilerin çıkarları için milli ve dini duygularımızın sömürülmesine izin vermeyin.“ dedi.
Harita: BAUDEGS