“Yeni Bir Hamle Gelecek“ – Cem Gürdeniz | Doğu Akdeniz Politik

0
1935

Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalar yapan Oruç Reis gemisi, NAVTEX ilanının süresinin dolmasıyla birlikte Antalya Limanı’na geri döndü. 25 Eylül’e kadar bölgede çalışması beklenen Oruç Reis’in limana dönmesini, Yunanistan hükümet sözcüsü Stelios Petsas gerilimin azalmasına yönelik olumlu bir adım olarak nitelendirdi.

Yunanistan hükümet sözcüsü Petsas, “Türkiye’nin yeni bir NAVTEX yayınlamaması olumlu bir gelişme. Türkiye gerilimi düşürmeye yönelik adım attı. Yaptırımların olmaması için bu durum sürekli hale gelmeli. Önümüzdeki günlerde bunu bekliyoruz.” dedi.

Son 1 Haftada Neler Yaşanmıştı ?

Bölgede, Türkiye ve Yunanistan arasında gerilim artarken NATO araya girerek müzakere çağrısı yapmıştı. Çağrıya, Türkiye olumlu yanıt verdi. Ancak Yunanistan müzakere çağrısını önce reddetti, sonra da sadece şartlarını bildirmek için masaya oturacaklarını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz günler Türk-Yunan askeri heyetleri arasında “Ayrıştırma Usulleri”nin ele alındığı NATO Karargahında teknik toplantı yapıldığını. Atina’dan ise böyle bir görüşmenin gerçekleşmediği açıklaması geldi.

Doğu Akdeniz Politik, Oruç Reis sismik araştırma gemisi ile ilgili son durumu E. Tümamiral Cem Gürdeniz’den dinledi;
Amiral Cem Gürdeniz;

“Sahada güçlü olan Türkiye’dir. Alan hakimiyeti ve insiyatif her zaman Türkiye’dedir. Türkiye, donanmaya ve kendi kontrolünde sismik sondaj filosuna sahiptir. Hükümet, diplomasiye şans vermek için bir grace (lütuf) süreci başlatmış olabilir.

Sürecin gidişatına göre eminim yeni bir hamle gelecektir. Bu hamle sonucunda, Yunanistan geri adım atmadığı takdirde 26 derece doğu boylamına dayanan yeni bir NAVTEX ilanı olmasını diliyorum. Meis’e, asker çıkarmanın yan tesirinin ne olacağını işte o zaman anlarlar.” dedi.