Ana Sayfa Diplomasi “Yeni Bir Hamle Gelecek“ - Cem Gürdeniz | Doğu Akdeniz Politik

“Yeni Bir Hamle Gelecek“ – Cem Gürdeniz | Doğu Akdeniz Politik

Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalar yapan Oruç Reis gemisi, NAVTEX ilanının süresinin dolmasıyla birlikte Antalya Limanı’na geri döndü. 25 Eylül’e kadar bölgede çalışması beklenen Oruç Reis’in limana dönmesini, Yunanistan hükümet sözcüsü Stelios Petsas gerilimin azalmasına yönelik olumlu bir adım olarak nitelendirdi.

Yunanistan hükümet sözcüsü Petsas, “Türkiye’nin yeni bir NAVTEX yayınlamaması olumlu bir gelişme. Türkiye gerilimi düşürmeye yönelik adım attı. Yaptırımların olmaması için bu durum sürekli hale gelmeli. Önümüzdeki günlerde bunu bekliyoruz.” dedi.

Son 1 Haftada Neler Yaşanmıştı ?

Bölgede, Türkiye ve Yunanistan arasında gerilim artarken NATO araya girerek müzakere çağrısı yapmıştı. Çağrıya, Türkiye olumlu yanıt verdi. Ancak Yunanistan müzakere çağrısını önce reddetti, sonra da sadece şartlarını bildirmek için masaya oturacaklarını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz günler Türk-Yunan askeri heyetleri arasında “Ayrıştırma Usulleri”nin ele alındığı NATO Karargahında teknik toplantı yapıldığını. Atina’dan ise böyle bir görüşmenin gerçekleşmediği açıklaması geldi.

r

Doğu Akdeniz Politik, Oruç Reis sismik araştırma gemisi ile ilgili son durumu E. Tümamiral Cem Gürdeniz’den dinledi;
Amiral Cem Gürdeniz;

“Sahada güçlü olan Türkiye’dir. Alan hakimiyeti ve insiyatif her zaman Türkiye’dedir. Türkiye, donanmaya ve kendi kontrolünde sismik sondaj filosuna sahiptir. Hükümet, diplomasiye şans vermek için bir grace (lütuf) süreci başlatmış olabilir.

Sürecin gidişatına göre eminim yeni bir hamle gelecektir. Bu hamle sonucunda, Yunanistan geri adım atmadığı takdirde 26 derece doğu boylamına dayanan yeni bir NAVTEX ilanı olmasını diliyorum. Meis’e, asker çıkarmanın yan tesirinin ne olacağını işte o zaman anlarlar.” dedi.

2333333

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
newspaper

Most Popular

Yunanistan’dan Skandal İtiraf: “Doğu Ege Adaları’ndaki Silahlarımız Güçlü” [Çeviri]

Atina merkezli SL Press’te yer alan bir makale, Yunanistan’ın Adalar (Ege) Denizi’nin doğusundaki adaları silahlandırdığı ve askerileştirdiğini kanıtlar nitelikte, skandal ifadeler içermektedir. Makale, Türkiye’nin...

Yunanistan İyon Denizi’nde Karasularını 12 Mile Çıkardı | Dr. Deniz Kutluk

E. Tümamiral Dr. Deniz Kutluk, Yunanistan’ın İyonya Denizi’nde karasularını 12 mile çıkarmasıyla ilgili Doğu Akdeniz Politik'e açıklamalarda bulundu. Dr. Deniz Kutluk, “Yunanistan benzeri iddiaları...

Doğu Akdeniz, EastMed Projesi, MİLGEM ve MİLDEN [Röportaj]

26. Güney Deniz Saha Komutanı ve 11. Sahil Güvenlik Komutanı E. Koramiral Can Erenoğlu, Doğu Akdeniz bağlamında Türkiye'nin diplomatik stratejisi, EastMed Projesi, MİLGEM ve...

Yunanistan’ın Karasularını 12 Mile Genişletmesi Hukuken Mümkün Mü ?

Adalar Denizi’nde, Türkiye ve Yunanistan arasındaki bir diğer uyuşmazlık konusu karasuları meselesidir. Yunanistan, tek taraflı olarak hukuksuzca karasularını 6 milden 12 mile çıkarma gayreti...

Recent Comments