Ana Sayfa Diplomasi “Yeni Bir Hamle Gelecek“ - Cem Gürdeniz | Doğu Akdeniz Politik

“Yeni Bir Hamle Gelecek“ – Cem Gürdeniz | Doğu Akdeniz Politik

Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalar yapan Oruç Reis gemisi, NAVTEX ilanının süresinin dolmasıyla birlikte Antalya Limanı’na geri döndü. 25 Eylül’e kadar bölgede çalışması beklenen Oruç Reis’in limana dönmesini, Yunanistan hükümet sözcüsü Stelios Petsas gerilimin azalmasına yönelik olumlu bir adım olarak nitelendirdi.

Yunanistan hükümet sözcüsü Petsas, “Türkiye’nin yeni bir NAVTEX yayınlamaması olumlu bir gelişme. Türkiye gerilimi düşürmeye yönelik adım attı. Yaptırımların olmaması için bu durum sürekli hale gelmeli. Önümüzdeki günlerde bunu bekliyoruz.” dedi.

Son 1 Haftada Neler Yaşanmıştı ?

Bölgede, Türkiye ve Yunanistan arasında gerilim artarken NATO araya girerek müzakere çağrısı yapmıştı. Çağrıya, Türkiye olumlu yanıt verdi. Ancak Yunanistan müzakere çağrısını önce reddetti, sonra da sadece şartlarını bildirmek için masaya oturacaklarını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz günler Türk-Yunan askeri heyetleri arasında “Ayrıştırma Usulleri”nin ele alındığı NATO Karargahında teknik toplantı yapıldığını. Atina’dan ise böyle bir görüşmenin gerçekleşmediği açıklaması geldi.

r

Doğu Akdeniz Politik, Oruç Reis sismik araştırma gemisi ile ilgili son durumu E. Tümamiral Cem Gürdeniz’den dinledi;
Amiral Cem Gürdeniz;

“Sahada güçlü olan Türkiye’dir. Alan hakimiyeti ve insiyatif her zaman Türkiye’dedir. Türkiye, donanmaya ve kendi kontrolünde sismik sondaj filosuna sahiptir. Hükümet, diplomasiye şans vermek için bir grace (lütuf) süreci başlatmış olabilir.

Sürecin gidişatına göre eminim yeni bir hamle gelecektir. Bu hamle sonucunda, Yunanistan geri adım atmadığı takdirde 26 derece doğu boylamına dayanan yeni bir NAVTEX ilanı olmasını diliyorum. Meis’e, asker çıkarmanın yan tesirinin ne olacağını işte o zaman anlarlar.” dedi.

2333333

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
newspaper

Most Popular

“Türkiye, İHA’lar ile Yunanistan’ın Bütün Faaliyetlerini Takip Ediyor“ | Cem Gürdeniz

Geçtiğimiz günlerde, “Görünmez olduğu” ve “Doğu Akdeniz’deki tüm faaliyetleri tespit edilmeden izlediği” öne sürülen Yunan denizaltılarının, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarınca takip edildiği ortaya çıktı....

Mustafa Akıncı Dönemi: Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Politikaları

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Eskiden Kıbrıs’ta iki halk vardı. Türk halkı ve Rum halkı. Artık Kıbrıs’ta iki halkın yanında iki de devlet var. Bundan...

“Ülkelerin Dost’u Yoktur, Çıkarları Vardır“ | Cihat Yaycı

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAUDEGS) Başkanı ve Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Türk Ocakları İstanbul Şubesi'nin konuğu oldu. Cihat Yaycı,...

Türkiye’nin Yeni Stratejik Cephesi: Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Mücadelesinde Yol Haritası

Kıbrıs, köklü tarihi ile Anadolu kadar eski; pek çok kadim medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Kıbrıs’ta bilinen ilk siyasi yapılanmanın tarihi M.Ö. 1200...

Recent Comments