Yunan Basını: “Nautical Geo Tekrar Uzaklaştırıldı”

0
711
Yunan Basını, araştırma gemisi Nautical Geo’nun GKRY’nin tek taraflı ilan ettiği sözde MEB’de araştırmalarını tamamladıktan sonra Girit’in 6 deniz mili doğusunda demir attığını belirtti. Ayrıca, Nautical Geo’nun Doğu Akdeniz’de Eastmed Boru Hattı Projesi için ölçüm çalışmaları yürütürken, Türk kıta sahanlığına girdiğini belirtti.
Söz konusu haberde Türk savaş gemilerinin, araştırma gemisini uzaktan izlediği ve telsizden geminin ‘Türk kıta sahanlığı içerisinde olduğu ve bölgeyi terk etmesi’ anonsunda bulunduğu iddia edildi. Türk savaş gemilerinin, ‘Eylül’deki sahneyi tekrarlayarak’ Nautical Geo’yu bölgeden uzaklaştırdığı da öne sürüldü.
GKRY’nin, Nautical Geo için 12-17 Kasım tarihleri arasında NAVTEX yayımladığı, geminin Limasol’un güneyinde faaliyetlere başladığı bildirilmişti.

Eylül’de Ne Olmuştu?

Nautical Geo, GKRY’nin tek taraflı ilan ettiği sözde MEB’de faaliyetler yürütürken, Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait unsurlar tarafından limana çekilmek zorunda bırakılmıştı.

Türk savaş gemisinden Nautical Geo gemisine telsizle, “Türkiye ile hiçbir şekilde koordine etmeden ve izin almadan Türkiye kıta sahanlığı içine giriyorsunuz. Olumsuz bir gelişme olmaması için derhal bölgeden ayrılın” anonsu yapıldı.

16 Ekim’de Yunan Basını olayı, “Gemi, bölgedeki Türk savaş gemileri ve denizaltıları nedeniyle Larnaka’da hareketsiz kaldı. Fransız savaş gemileri bölgede seyir halinde olmasına rağmen, Türklere müdahalede bulunmadılar” şeklinde duyurmuştu. 17 Ekim’de de Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye’nin, Nautical Geo’ya yönelik müdahaleleri sebebiyle, AB ve BM’ye mektup göndermişti.
8 Ekim’de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Buna asla müsaade etmeyeceğimizi söyledik. Orada Deniz Kuvvetleri unsurlarımız gereğini yaptı ve o gemiyi söz konusu bölgeye sokmadı. Bu konuda kararlıyız, hakkımızı hukukumuzu çiğnetmeyeceğiz” demişti.

Nautical Geo Araştırma Gemisi

Yunanistan, GKRY ve İsrail, Temmuz ayında Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalar yürütmek için Nautical Geo adlı araştırma gemisini kiraladı. Nautical Geo, 2018’de de Kıbrıs‘ın batısında Türk kıta sahanlığına girmeye yeltenmiş, bu girişim Türk Deniz Kuvvetleri tarafından engellenmişti.