Yunan Heron’ları ile Bayraktar TB2’ler Ege Denizi’nde Karşı Karşıya Geldi

0
1853
Yunanistan merkezli yayın yapan Mega TV, Yunanistan’ın İsrail’den kiraladığı Heron İHA ile Bayraktar TB2 SİHA’nın Ege semalarında ‘’hava savaşı’’ yaptıklarını öne sürdü.
Mega TV’de yayınlanan haberde Yunanistan ve Türkiye arasında hava atışmalarının sıklıkla yaşandığı belirtilirken ilk defa insansız hava araçları ile karşı karşıya gelindiği vurgulandı.
İsrail’den temin edilen Heron İHA’lar son günlerde Ege bölgesinde çeşitli görev uçuşları yapıyor. Heron’lar geçtiğimiz gün son olarak Rodos’un doğusunda devriye uçuşu gerçekleştirdi. Yunan kanalı Mega TV, Heron’ların Rodos’un doğusunda gerçekleştirdiği uçuşa müteakip Bayraktar TB2 SİHA’ların bölgeye gönderildiğini iddia etti.
Bayraktar TB2 ve Heron İHA’nın ‘’nefes alma’’ mesafesinde uçtukları aktarılan haberde, uçuşun paralel olarak bir süre daha devam ettiği ifade edildi.
Yunanistan, yaklaşık 2 yıl süren müzakerelerin sonucunda İsrail’den üç yıllığına iki adet Heron İHA kiralamak için sözleşme yapıldığını duyurmuştu. Söz konusu anlaşmaya göre Yunanistan, Heron İHA’lar için İsrail’e yaklaşık olarak 40 milyon Euro tutarında ödeme yapacak. Yunanistan, İskiri Adası’nda yer alan 135. Filo Komutanlığına konuşlandırdığı Heron’ları anlaşma süresi sona erdiğinde satın alma hakkına sahip olacak.