Yunanistan, Gavdos Adası’na Karakol Kurdu

0
3225
Atina merkezli Enoplos’ta yer alan habere göre Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, Girit’in güneyinde yer alan EGAYDAAK (Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan’a Devredilmemiş Ada, Adacık ve Kaya) kapsamındaki Gavdos Adası’na, 9 kişi kapasiteli olduğu belirtilen bir askeri gözlem noktası kurdu.
Gavdos Adası’ndaki askeri karakolun, geçtiğimiz Ağustos ayında Korgeneral Charalambos Lalousis’in emri ile kurulduğu belirtildi. Haberde, karakolun kurulma hedeflerinden birinin, “Türk provokasyonunun sürekli arttığı bir dönemde, silahlı kuvvetler harekat kabiliyetini artırmayı hedefliyor“ şeklinde belirtildi.
Ayrıca haberde, “Karakol, Girit’in güneyini 30 kilometre derinlikte kontrol edebilecek radarla donatılacak“ ifadesi yer alırken, “Böylelikle, Türkiye’nin Girit’in yakınında keşif çalışmalarında bulunduğu bir dönemde, silahlı kuvvetler (Yunanistan) bölgenin gözetimi açısından önemli bir avantaj elde etmektedir.“ yazıldı.
Gavdos Adası’nın Konumunu Gösteren Harita

Yunanistan, EGAYDAAK kapsamında bulunan Eşek, Hurşit, Koyun, Bulamaç, Keçi gibi adaları da yerleşime açmış, askerileştirmiş ve silahlandırmıştı. EGAYDAAK kapsamında yer alıp, Yunanistan tarafından yerleşime açılan, silahlandırılan ve askerileştirilen bazı adalar aşağıdaki ektedir.

EGAYDAAK Kapsamındaki Adaların Askerileştirilmesi ve Yerleşime Açılması