Ana Sayfa Ülkeler Yunanistan Yunanistan, Girit Adası'na Yeni Deniz Üssü Kuruyor

Yunanistan, Girit Adası’na Yeni Deniz Üssü Kuruyor

Washington merkezli Al-Monitor’e göre Yunanistan, Türkiye ile devam eden gerilimin ortasında Girit Adası’nda yeni bir deniz üssü kurulacağını duyurdu. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Türkiye ile devam eden gerilimin ortasında Doğu Akdeniz’de güvenlik politikasının bir gereği olarak Girit’te yeni bir Yunan deniz üssü kurma planlarını duyurdu . Haberde, yeni deniz üssü kurma girişiminin, ‘Yunanistan’ın Arap ortaklarını (BAE) adaya çekmesinden sonra geliştiği’ yazıldı.
Geçtiğimiz Ağustos ayında, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yunan Hava Kuvvetleri, Girit Adası’nda tatbikat düzenlemişlerdi. Bunun üzerine BAE, Girit’e dört adet F-16 savaş uçağı konuşlandırmıştı. Ayrıca, Yunanistan ve BAE arasında güvenlik ve askeri işbirliği anlaşması imzalanmıştı.
Geçtiğimiz aylarda ise ABD, Yunanistan ile Girit Adası‘ndaki Souda deniz üssünü genişletmek için görüşmeler gerçekleştirdi ve 6. Filo’ya ait bir savaş gemisini Souda Körfezi’nde demirlemişti.

76

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan, Girit Adası’nda konuşlu S-300 hava savunma sistemini test edeceklerini de açıklamıştı.

Al Monitor’e Konuşan Analistler Ne Dedi ?

Atina merkezli Güvenlik ve Savunma Analizi Enstitüsü Başkanı Periklis Zorzovilis, Al-Monitor’a yaptığı açıklamada, “Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın güvenliği için en önemli ada Girit’tir. Çünkü yerleşik askeri altyapıyı içerir ve çok merkezi bir coğrafi konumda bulunur” dedi.

Ortadoğu Enstitüsü Savunma ve Güvenlik programında yerleşik olmayan bir akademisyen olan Marwa Maziad, Al-Monitor’a yaptığı açıklamada, “Mısır’ın güvenlik kaygısı, Ortadoğu’da şu ana kadar istikrarı bozan ve bu istikrarsızlığı Doğu Akdeniz’e kadar genişleten, pan-İslamcı, ideolojik olarak yayılmacı bir bölgesel tehdit olarak Türkiye’dir. Bu endişeler Yunanistan tarafından da paylaşılıyor. Yunanistan’ın Mısır ve müttefiki BAE gibi ülkelere ihtiyacı var çünkü pan-İslamcı bir Türkiye’ye karşı çıkıyor. Mısır, Yunanistan’dan yana olduğuna dair güçlü sinyaller gönderiyor. BAE, yalnızca Türkiye üzerindeki mevcut önemli askeri kaldıraç açısından değil, barış ortamına da katkı sağlayacak” dedi.

Peloponnese Üniversitesi Akdeniz, Orta Doğu ve İslami Araştırmalar Merkezi’nin yazı işleri müdürü Stavros Drakoularakos, Al-Monitor’a yaptığı açıklamada, “Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır arasındaki ilişkiler ne kadar iyi olursa, ABD’nin bir ortağı olarak rollerine ilişkin tüm ülkelerin politikaları o kadar iyidir. Mısır ve BAE, Washington ile çabaladıkları stratejik ortaklığa yaklaşarak ABD’nin bir NATO ortağıyla (Yunanistan) eğitim alıyor.” dedi.

Yararlanılan Kaynak

https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/11/greece-crete-naval-base-tensions-turkey-east-mediterranean.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
newspaper

Most Popular

Deniz Haydutluğu ile Mücadele ve Türkiye’nin Konumu

Deniz haydutluğu suçunun ortaya çıkışı insanların denizlerde faaliyet göstermeye başladığı ilk zamanlara kadar dayanmaktadır. İnsanların ticaret alanlarını deniz yolu ulaşımıyla genişletmesi, denizlerde soygun ve...

Yunanistan’a Türk Yardımı: SS Kurtuluş’un Hikayesi

Atatürk, İsmet İnönü'nün Balkan Paktı himayesinde 1937 yılında Atina'yı ziyaret edip Yunanistan Başbakanı Metaxas ile görüşmesinin ardından şu konuşmayı yaptı: “Balkan müttefiklerinin sınırları Balkanlar'da...

Gayri Askeri Statüde Bulunan Adalardaki Kara, Hava ve Deniz Üsleri

Yunanistan, 1923 Lozan ve 1947 Paris Anlaşmaları gereğince gayri askeri statüde bulunan 23 adanın tümünde kolluk kuvvetleri haricinde kara, hava ve deniz üsleri ve...

Türkiye’nin Ulusal Deniz Stratejisi

“En uygun coğrafi konumda ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri bir denizci ulus yetiştirmek yeteneğindedir. Bu...

Recent Comments