Yunanistan, Modernize Edilen F-16’ları Teslim Aldı

0
181

Yunanistan, ABD tarafından ‘’Viper’’ seviyesine modernize edilen iki adet F-16 tipi savaş uçağını teslim aldı.

Modernize edilen iki adet F-16 Viper savaş uçağının teslimatı, Tanagra’da bulunan Yunan Havacılık Sanayisi (EAB) tesislerinde düzenlenen resmi törenle gerçekleştirildi.

Tören açılışında konuşma yapan Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, ‘’Bu özel gün, Silahlı Kuvvetlerin kabiliyetini geliştirmek için sistematik olarak yürüttüğümüz çabalarımızın bir başka kilometre taşı olmuştur. Böylelikle ülkemizin egemenlik haklarının savunulması için caydırıcılığımızın artmasıyla daha geniş bölgede güçlü bir ortak olarak istikrar sağlayıcı rolümüz de artmıştır.’’ dedi

Modernize edilen F-16 savaş uçaklarının yakında tam zamanlı göreve hazır olacağını dile getiren Panagiotopoulos, ‘’Böylece yeni uçaklar ülkemizin her karışında uçabilir. Uçaklarımız Yunanistan’ı kanatlarıyla örtecek. Ege’yi ve diğer topraklarımızı her türlü rakibe karşı kararlılıkla savunacağız.’’ ifadesinde bulundu.

Yıl Sonuna Kadar 6 Uçak Modernize Edilecek

Yunanistan’ın ABD ile yapmış olduğu anlaşmaya göre bu yıl sonuna kadar 6 adet F-16 savaş uçağı modernizasyonunun bitirilmesi bekleniyor.

Anlaşma kapsamında geliştirme için belirlenen 83 savaş uçağının modernizasyonlarının ise 2027 yılında tamamlanması planlanıyor.